Przemysłowe filtry powietrza

Przemysłowe filtry powietrza

Przemysłowe filtry powietrza — w sklepach specjalistycznych można dziś znaleźć wiele filtrów przemysłowych różniących się ceną, lokalizacją, wydajnością i kształtem. Ktoś zupełnie nieobeznany z danym tematem może mieć problem z doborem odpowiedniego filtra. Poniżej postaramy się przedstawić kilka niezbędnych informacji dotyczących zakupu filtrów do zastosowań przemysłowych.

Stosowanie filtrów przemysłowych – dlaczego jest konieczne?

filtry przemysłowe powietrza dla firm
filtry przemysłowe powietrza dla firm

Indywidualnie dobrane filtry powietrza do konkretnej sytuacji wybranej firmy mogą skutecznie zoptymalizować koszty eksploatacji i procesy produkcyjne zakładów przemysłowych. Filtracja składa się z 3 etapów pracy – wstępnego, dokładnego i bezwzględnego i ma na celu wyłapanie obecnych w powietrzu mikroorganizmów lub różnych pyłów, które wykazują nieoceniony wpływ na prawidłowe działanie mechanizmu wentylacyjnego. Odpylanie już zanieczyszczonych gazów przemysłowych jest możliwe tylko przy użyciu ultranowoczesnych urządzeń, które dzięki swojej technologii i konstrukcji wyeliminują ryzyko uszkodzenia mechanizmów urządzeń spowodowane zanieczyszczeniami powietrza. Z drugiej strony duża skłonność do zapylenia zapewnia bezpieczeństwo pracy i życia nawet w trudnych warunkach.

Przemysłowy filtr powietrza

Przemysłowe filtry powietrza
Przemysłowe filtry powietrza

Filtracja to jeden z najskuteczniejszych i najłatwiejszych sposobów walki z zanieczyszczeniami. Zadaniem filtra jest zapobieganie przedostawaniu się cząstek stałych do sprzętu lub wentylacji. Filtry stosowane są głównie w cementowniach i innych zakładach produkujących szkodliwe dla zdrowia zanieczyszczenia. Dzięki ich zastosowaniu do środowiska przedostaje się znacznie mniej szkodliwych pyłów. Obecnie trudno wyobrazić sobie wszelkiego rodzaju stanowiska pracy funkcjonujące bez sprawnego systemu filtracji powietrza. Prawo polskie i europejskie reguluje konieczność filtrowania powietrza w budynkach zamkniętych.

W naszym kraju istnieje kilka firm, które oferują przemysłowe wersje filtrów powietrza. Są to zazwyczaj producenci krajowi, co gwarantuje długą żywotność i wysoką precyzję wykonania.

Jakie rodzaje filtrów powietrza można wyróżnić?

Podział filtrów może dotyczyć ich skuteczności, rodzaju, czy czasu ich używania w torze filtrowania. Jednak ich najważniejszą różnicą jest kształt, dlatego w sklepie znajdziesz:

  • worek filtracyjny,
  • wkładka filtracyjna,
  • filtr nabojowy,
  • filtr kasetowy,
  • kompaktowy filtr,
  • filtr ceramiczny,
  • filtr absolutny.

Szczegółową instrukcję każdego typu filtra można znaleźć na stronie internetowej producenta. Niezależnie od rodzaju wybranego filtra, musimy wziąć pod uwagę jego stopień filtracji.

Filtrowane kategorie i etapy

Jak pisaliśmy powyżej – filtrów można używać w różnych momentach procesu filtrowania. Zasadniczo mówimy o:

  • filtr wstępny,
  • filtr dokładny,
  • filtr absolutny.

Każdy filtr ma swoją własną ocenę filtracji, która informuje nas o wielkości i ilości pyłu przechwyconego przez tkaninę filtracyjną.

Filtry ULPA – klasa U15, U16, U17,
Filtr HEPA – H13, H14,
Filtr EPA – klasa E10, E11, E12,
Filtr dokładny – klasa F7, F8, F9,
Filtr średni – klasa M5, M6,
Filtr zgrubny – stopnie G1, G2, G3, G4.

Skuteczność filtra określana jest na podstawie testów przeprowadzonych w warunkach laboratoryjnych. Dla ilustracji można przyjąć, że filtry G3 raczej słabo wychwytują drobne pyłki, podczas gdy filtry klasy F9 gwarantują optymalną skuteczność.

Ocena filtracji jest zwykle przypisywana filtrom używanym do celów filtrowania:

  • Podstawowe rodzaje zanieczyszczeń. Wraz ze wzrostem liczby filtrów rośnie również skuteczność jego działania. Podczas gdy filtr G1 nie jest zbyt skuteczny w filtrowaniu zarodników grzybów, filtr G4 radzi sobie z tym dobrze.
  • Filtrowanie klasy M jest zarezerwowane dla filtrów o średniej dokładności. Oznacza to, że takie filtry charakteryzują się doskonałą skutecznością filtracji podstawowych zanieczyszczeń, takich jak pyłki czy zarodniki grzybów.
  • Filtracja klasy F jest zarezerwowana dla dokładniejszych filtrów zdolnych do wychwytywania wirusów lub spalin. Filtry oznaczone literami „U, H, E” stosowane są głównie w laboratoriach, zakładach spożywczych, salach operacyjnych czy fabrykach zajmujących się delikatną produkcją techniczną. Tego typu filtry są znane jako filtry absolutne i mają skuteczność 99,9%.

Gdzie mogę kupić przemysłowe filtry powietrza?

filtry do systemów wentylacyjnych
filtry do systemów wentylacyjnych

Powyżej zamieściliśmy najważniejsze informacje o przemysłowych filtrach powietrza, które mogą być pomocne w podjęciu decyzji zakupowej. Jednak zawsze, gdy podczas procesu zakupu mamy wątpliwości, możemy zwrócić się do fachowców, którzy zajmują się problemem od wielu lat. Wybierzmy firmę, której pracownicy doradzą nam najlepsze rozwiązanie dla naszej działalności.