Bariera mikrofalowa – budowa i zasada działania

Bariera mikrofalowa - budowa i zasada działania

Bariera mikrofalowa – budowa i zasada działania – bariera mikrofalowajest niezwykle czuła, a przy tym zupełnie niewidzialna dla ludzkiego oka. Jak działa i z czego jest zbudowana?

Jak działa bariera mikrofalowa?

Bariery mikrofalowe stanowią system zabezpieczeń, który szczególnie dobrze sprawdza się na zewnątrz wszelkiego rodzaju budynków. Jak dokładnie działają? W bardzo prosty, acz niezawodny sposób.
Podstawą działania bariery są jej dwa elementy – czyli nadajnik i odbiornik. Cała sprawa rozbija się o elektromagnetyczne wiązki. Tworzone są one w nadajniku, a następnie wysyłane do odbiornika. Sygnał wysyłany jest nieprzerwanie, wypełniając niewidzialnymi wiązkami najmniejszy nawet zakamarek chronionej przestrzeni. Skąd więc wiadomo, że przestrzeń została naruszona przez niepowołaną osobę? Otóż odbiornik na bieżąco analizuje to, czy w polu działania wiązek elektromagnetycznych nie doszło do jakiejś zmiany.

Jeśli czujka zewnętrzna zauważy jakiś niepożądany ruch lub inną nietypową zmianę w chronionej przestrzeni, natychmiast uruchamia alarm. Może on być głosowy, cyfrowy lub analogowy. Oznacza to, że możemy na przykład dostać informację na telefon, lub powiadomiona może zostać bezpośrednio jednostka składająca się z osób chroniących mienie w danym miejscu.

Z czego zbudowane są bariery mikrofalowe?

Tego typu systemy zabezpieczeń składają się z kilku elementów. Zazwyczaj wyposażone są od razu w cały zestaw montażowy niezbędny do instalacji czujki. W jego skład wchodzi także odpowiedni wspornik. Kolejnymi niezbędnymi elementami są klamry. Standardowo załącza się ich cztery. Cała instalacja musi także zostać wyposażona w odpowiednie oprogramowanie, które zazwyczaj przekazywane jest na pamięci USB. Dzięki temu instalacja oprogramowania jest niezwykle prosta. Przez wszystkie etapy montażu prowadzić nas będzie zaś zawsze dołączana do zestawu instrukcja obsługi.

Jakie są zalety barier mikrofalowych?

To jak popularny system zabezpieczeń stanowi taka bariera wynika bezpośrednio z długiej listy jej zalet. Pierwsza z nich wiąże się z tym, że podstawą funkcjonowania bariery mikrofalowej jest czujka zewnętrzna. Oznacza to, że zostaniemy poinformowani o tym, że ktoś niepożądany znalazł się na chronionym terenie, zanim jeszcze intruz dostanie się do wnętrza budynku. Dzięki temu prawdopodobnie uda się uniknąć szkód wynikających z siłowego włamania przez okno lub drzwi, a także kradzieży mienia znajdującego się wewnątrz budynku.

Czujka zewnętrzna gwarantuje również ochronę rzeczy pozostawionych na zewnątrz. Wandale lub po prostu osoby pozbawione celu w życiu czasem dopuszczają się niezbyt mądrych czynów, takich jak niszczenie ogrodzeń czy elewacji. Czujka mikrofalowa wykryje takie działania i w porę nas o nich ostrzeże, chroniąc otoczenie naszych budynków.
Równie istotne jest to, że wiązki mikrofalowe, które tworzą barierę, są zupełnie niewidoczne dla ludzkiego oka. Oznacza to, że ewentualny intruz nie jest w stanie dostrzec jaki obszar objęty jest działaniem czujki, a więc nie może ominąć chronionego pola.

Bariera mikrofalowa - budowa i zasada działania
Bariera mikrofalowa – budowa i zasada działania

Dodatkowo bariera mikrofalowa uruchamiać może głośny alarm. Taki alarm jest bardzo donośny i rozlegać się może na terenie całej posesji. Plusem takiego rozwiązania jest to, że intruz prawdopodobnie przestraszy się i zrezygnuje z dokonania włamania lub dokonywania zniszczeń. Czy to oznacza, że ochrona nie zdąży ująć włamywacza, bo ten ucieknie? Niekoniecznie. Firma chroniąca dany teraz również dostanie analogowy lub cyfrowy sygnał informujący, że na naszym terenie doszło do jakiegoś niepożądanego zdarzenia i pospieszy z pomocą. Jeśli jednak bardziej zależy nam na ujęciu intruza, niż przepłoszeniu go, to możemy zrezygnować z sygnału alarmu głosowego. Wówczas niczego nie podejrzewający włamywacz zostanie prawdopodobnie zaskoczony przez pracowników zatrudnionych w firmie ochroniarskiej, z którą podpisaliśmy umowę na ochronę naszego terenu i mienia.

Ich wielką zaletą jest również to, że bariera mikrofalowa ze względu na zasadę swojego działania jest niewrażliwa na czynniki atmosferyczne. Podczas gdy czujka zewnętrzna działająca na podczerwień sprawdza się tylko wówczas gdy powietrze jest czyste, przejrzyste i ma odpowiednią temperaturę oraz wilgoć, bariera mikrofalowa działać będzie zawsze. Nie straszne jej są zmiany gęstości powietrza, nie osłabia jej działania także mgła ani dym. Co więcej, doskonale sprawdza się również w czasie silnego wiatru i śnieżyc.

Jakie są wady barier mikrofalowych?

Podstawową wadą jaka wymieniana jest gdy mowa o barierach mikrofalowych wydaje się być ich cena. Nie da się ukryć, że bariery takie są często dużo droższe i bez trudu moglibyśmy znaleźć tańszy system zabezpieczeń. Nie każdy jednak będzie tak skuteczny.

Kolejną przeszkodą, która powoduje, że niektórzy rezygnują z ich instalowania jest to, że bariery takie są nieco bardziej skomplikowane w montażu niż inne zabezpieczenia. Ze względu na swoją niezwykłą czułość, wymagają między innymi pasa wolnej ziemi o szerokości od około półtora do trzech metrów. W pasie takim nie mogą znajdować się żadne przedmioty ani krzewy, w przeciwnym wypadku będą zakłócały one pracę bariery.