Pamięć RAM – co warto wiedzieć? Sprzedaż pamięci RAM.

Każdy komputer w każdej sekundzie przetwarza ogromne ilości danych. Nie ma na to żadnego wpływu to, czy przeglądane są strony internetowe, oglądane są filmy, słuchana jest muzyka czy też edytowane jest zdjęcie w programie graficznym. Warto jednak wiedzieć, że można dokonać podziału tych danych na dwie kategorie. Pierwsza z nich zawiera dane potrzebne na stałe komputerowi, takie jak wszelkie pliki instalacyjne oprogramowania, dokumenty np. zdjęcia, pliki tekstowe, arkusze kalkulacyjne, pliki muzyczne i inne.

Do drugiej z nich zaliczamy dane potrzebne tymczasowo, na okres, w jakim są przetwarzane https://vobis.pl/peryferia/karty-dzwiekowe. Na przykład, kiedy na YouTube jest włączony film, komputer tymczasowo go zapisuje, tak aby było możliwe płynne jego oglądanie. Jeśli natomiast przeglądarka zostanie zamknięta, informacja ta jest nadpisywana innymi, szczególnie związanymi z obecnie wykorzystywanymi programami. Ten tymczasowy zapis danych jest określany mianem RAM. Co jeszcze warto wiedzieć o pamięci RAM? Za co ona tak naprawdę odpowiada? Tego dowiecie się Państwo z poniższego artykułu – zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury!

Czym jest pamięć RAM?

Nazwa “RAM” jest skrótem od języka angielskiego określenia, mianowicie od Random Access Memory, co w tłumaczeniu na język polski brzmi “pamięć o dostępie swobodnym”. Określana jest ona także jako pamięć operacyjna, czyli swoisty bufor dla danych. Należy pamiętać o tym, że moduł RAM jest obecny nie tylko w laptopie czy komputerze PC. Jest on także konieczny na przykład do pracy drukarek oraz sprzętu mobilnego.

Najważniejsze parametry pamięci RAM

Pamięć RAM jest najczęściej określana w odniesieniu do jej ilości. Jednakże nie jest to jedyna rzecz, na którą powinno się zwracać uwagę, przeglądając parametry tego modułu. Bowiem tak jak i w przypadku dysków HDD oraz SDD, sporą różnicę robi typ konstrukcji RAM.

Na jakie inne kwestie oprócz pojemności warto zwrócić uwagę?

  • Typ pamięci – oznacza on technologię wykonania modułu RAM. Obecnie najczęściej jest wybierana technologia między DDR3 a DDR4. Natomiast starsze, obecnie rzadziej stosowane technologie, to DDR i DDR2. Te pierwsze charakteryzują się najwyższym standardem na rynku, zaś te drugie są tańsze ale również oferują dobrą szybkość pracy.
  • Opóźnienie – inaczej nazywane timingiem. Im jest ono mniejsze, tym wydajność pamięci jest większa. W specyfikacji najczęściej ma miejsce parametr CL latency. Określa on, ile czasu mija od przesłania żądania do RAM-u do chwili odczytu danych.
  • Częstotliwość pracy – przekłada się ona na szybkość jej działania. Standardowa praca biurowa wymaga nie więcej niż RAM o prędkości na poziomie 1600 – 1866 MHz. Natomiast do grania lub programowania potrzebny jest RAM o częstotliwości nie mniejszej niż 2133 MHz, a najlepiej większej od 2400 MHz.

Oprócz tego warto wiedzieć o tym, że ilość pamięci RAM  w komputerze można powiększać  – razem ze zmieniającymi się wymaganiami aplikacji oraz gier, z których się korzysta. Jest to powodem, dla którego sprzęt poleasingowy przed sprzedażą jest zaopatrywany w dodatkowy moduł RAM-u. Ta modyfikacja, wbrew pozorom, bardzo dużo daje. Warto zatem, szukając nowego komputera, patrzeć na ten parametr. Jeżeli natomiast chodzi o pamięci RAM sprzedaż, to można tego dokonać w internecie. Wiele osób często szuka okazji, aby taniej dostać pamięć RAM, także jeżeli planujesz jej sprzedaż, to z pewnością dokonasz transakcji.

Pamięć RAM – za co odpowiada?

Pamięć RAM odpowiada za sprawność działania komputera. Przechowuje ona tymczasowo informacje, aby umożliwić natychmiastowy dostęp do nich. Jeżeli pojemność pamięci RAM jest odpowiednia, to nie występują problemy z:

  • utrudnioną pracą aplikacji znacznie bardziej zaawansowanych, takich jak aplikacje graficzne czy programistyczne,
  • sprawnym przełączaniem pomiędzy różnymi programami albo poszczególnymi zakładkami przeglądarki,
  • działaniem zaawansowanych gier (lecz prócz tego potrzebna jest zazwyczaj bardzo dobra karta graficzna).

Programowanie a ilość RAM-u

Programowanie jest zadaniem wymagającym sporej pojemności pamięci operacyjnej. Zaawansowane programy do tworzenia kodu odpowiadają za naprawdę spore ilości obliczeń, zatem za mała ilość RAM-u może spowodować utratę sprawnego działania, a także pojawienie się różnego rodzaju błędów. Zatem rozmyślając nad ilością RAM-u, jaka może być potrzebna do renderowania, warto zdecydować się na standard, czyli 16 GB. Jest to ilość będące standardem w świecie programistów.

Gry a ilość RAM-u

W obecnych czasach wciąż rośnie zapotrzebowanie elektroniki na pamięć RAM https://vobis.pl/peryferia/karty-rozszerzen. Warto wiedzieć o tym, że system Windows 3.1 w 1992 roku do sprawnego działania potrzebował tylko 4 MB RAM-u, natomiast Windows XP – 128 MB. Natomiast aktualnie najczęściej systemy do płynnej pracy potrzebują minimum 4 GB pamięci RAM, jednakże im jest jej więcej, tym lepsze i szybsze jest działanie. Ilość potrzebnej ilości RAM-u do gier zależy od jej typu. Przykładowo, starsze gry dobrze chodzą na 4 GB RAM-u. Natomiast najnowsze gry, dopiero co wydane, będą z pewnością potrzebowały nie mniej niż 8 GB aby pozwolić graczowi na komfortową rozrywkę.