Jak wybrać idealny telewizor?

Telewizor w obecnych czasach jest urządzeniem, które stało się domowym centrum rozrywki. Oglądanie seriali z serwisów streamingowych, długie sesje gamingowe na konsoli, słuchanie ulubionej muzyki poprzez serwis Youtube, to przykładowe opcje, jakie umożliwia sprzęt tego typu. Aby wybrać odpowiedni model dla siebie, należy mieć sprecyzowany rodzaj wyświetlacza, optymalną rozdzielczość, a przede wszystkim jego rozmiar. Decydując się na zakup TV, należy także odpowiedzieć sobie na następujące pytanie: z jakich dodatkowych funkcji telewizora będę korzystał? Jeśli wszystkie te kwestie zostaną rozwiązane tuż przed zakupem, z pewnością ułatwi to dokonanie najlepszego rozwiązania, a mianowicie wyboru najlepszego modelu, który spełni pokładane w nim nadzieje.

Wyświetlacz LCD, LED oraz OLED

Wierne odwzorowanie kolorów, głęboki kontrast, a także doskonała czerń. O czym mowa? Chodzi oczywiście o wyświetlacz typu OLED. Technologia ta opiera się na wykorzystaniu organicznych diod LED. Emitowane światło przez każdą z nich umożliwia na uzyskanie niemal nieskończonego kontrastu, co pozwala poczuć, że obraz jest zarazem realistyczny oraz żywy. Tańszym rozwiązaniem dostępnym na rynku jest telewizor https://vobis.pl/rtv typu LCD/LED (panel LCD jest podświetlany przez diody LED). Niższy kontrast, jaśniejsza czerń oraz możliwa degradacja kolorów, kiedy użytkownik ogląda obraz pod kątem. Plusem jest fakt, że tego typu telewizor jest często kilkakrotnie tańszy, co nie oznacza gorszy. Przeciętny telemaniak z pewnością będzie zadowolony.

Optymalna rozdzielczość

Rozwiązania dostępne na rynku to HD Ready, Full HD oraz Ultra HD. Pierwszy typ posiada rozdzielczość 1355 × 768 pikseli, z kolei telewizor Full HD legitymuje się rozdzielczością 1920 × 1080, co oznacza, że obraz na jego ekranie składa się z 2 milionów kolorowych punktów. Największą rozdzielczością- 3840 × 2160 pikseli charakteryzuje się oczywiście model UltraHD występujący także pod nazwą telewizor 4K. W jego przypadku kolorowych punktów jest 4-krotnie więcej niż w przypadku Full HD, co przekłada się na fakt, że obraz jest bardziej szczegółowy. Wybierając telewizor o większej rozdzielczości, otrzymuje się obraz bogatszy w detale. Jednakże sygnał telewizyjny nie jest nadawany w UltraHD, a to powoduje, że słabsza jakość otrzymanego sygnału będzie gorzej wyglądać na ekranie dużego modelu 4K. Jeśli telewizor ma być użytkowany wyłącznie do oglądania standardowych kanałów, nie warto przepłacać i wystarczy nam telewizor w rozdzielczości Full HD. W przypadku płyt Blu- ray oraz wykorzystania konsoli Playstation 4 Pro lub XboX One X technologia UltraHD stanie się niezawodna, aby poczuć najlepszy dostępny wariant na rynku.

Rozmiar telewizora

Najczęściej spotykanym sformułowaniem tuż po zakupie telewizora jest: a jednak mogłem kupić większy. Takie stwierdzenie jest często przesadzone, ponieważ takie podejście nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem w kontekście właściwego wyboru. Tak naprawdę najważniejsze jest, by zakupiony odbiornik telewizyjny pasował swoim rozmiarem do salonu. Należy skupić się na tym ile mamy miejsca oraz w jakiej odległości będziemy oglądać nasze ulubione programy. Często nie warto przepłacać oraz wykorzystywać wcześniej wymieniony argument. Pozytywne wrażenia często zagwarantuje model Full HD, a opcja w postaci UltraHD stanie się zbędnym wydatkiem.

Dodatkowe rozwiązania

Coraz częściej klienci decydują się na zakup uchwytu do telewizora, który pozwala umieścić go niemal w każdym miejscu, a otrzymane w ten sposób efekty wizualne przejdą najśmielsze oczekiwania. W przypadku takiego zakupu należy zwrócić uwagę by uchwyt spełniał ten sam standard Vesa, co wybrane urządzenie, w przeciwnym przypadku ciężko będzie dopasować rozstaw śrub montażowych. Kolejnym rozwiązaniem jest soundbar, czyli zintegrowany system audio. Jeśli użytkownik jest wymagającym fanem kina, to taki sprzęt jest niezbędny. Przerażające hałasy, dziwne dźwięki podczas oglądania horroru, to efekty, które zapewnią niezapomniane wrażenia podczas korzystania z konkretnego modelu TV. Konsole do gier to obecnie dodatkowy sprzęt, który uzupełnia podstawową funkcjonalność telewizora https://vobis.pl/rtv domowego. Miłe chwile spędzone w gronie znajomych, różnorodne turnieje oraz wyzwania, to gwarancja na wyśmienitą zabawę przez długie wieczory.

Telewizor z płaskim, czy z zakrzywionym ekranem?

Kilka lat wcześniej wydawało się, że tak zwane curved TV podbiją rynek. W założeniu miały one pozwolić oglądającemu większą interakcję z widzianym obrazem. Dodatkowo pomysł wyginania ekranu w łuk miała za zadanie dopasowanie do naturalnej krzywizny oka. Jednakże co w przypadku, jeśli z telewizora korzysta kilku użytkowników? Ciężko będzie ustawić ekran tak, by każdy z użytkowników odbierał obraz na wprost. Warto postawić na telewizor z płaskim ekranem, a w przyszłości zastanowić się nad rozbudowaniem telewizora o zestaw kina domowego lub gamingowy, dzięki nowoczesnym konsolom dostępnym na rynku. Reasumując, przeanalizowanie wszystkich aspektów wymienionych powyżej umożliwi na wybór najlepszego telewizora.