Jak wybrać dom spokojnej starości?

W życiu każdego z nas w końcu przychodzi moment, gdy starzejemy się i stajemy się osobami, nad którymi pieczę trzeba sprawować niemal całą dobę. Najczęściej czas ten prędzej przychodzi dla naszych rodziców czy dziadków – to do nas należy to, by zadbać o ich dobre samopoczucie oraz solidne warunki życia, ale też atrakcje mające na celu jego urozmaicenie i nadanie mu sensu. Te wszystkie aspekty jest w stanie zaspokoić dobrze wybrany dom dla seniorów. Jak jednak taki znaleźć, by spełnił nasze niebezpodstawnie wysokie wymagania, ale też przypasował naszym bliskim? W tym krótkim poradniku postaramy się to wyjaśnić.

Dowiedzmy się na temat placówce

Pierwszym krokiem na drodze do znalezienia domu dla seniora jest dowiedzenie się o tego typu miejscach. Najlepiej jest zasięgnąć języka u naszych znajomych – być może któryś z nich będzie w stanie polecić wybraną placówce? Nie zawsze jednak którykolwiek z naszych znajomych zdołał mieć z takową do czynienia – wtedy z pomocą może nam przyjść Internet. We współczesnych czasach większość instytucji tego typu posiada swoją stronę internetową, na łamach której publikuje wszystkie swoje zalety http://wiejskieklimaty.net/dom-seniora-zachodniopomorskie. Dzięki temu możemy wybrać te oferty, które będą nam najbardziej pasowały – przynajmniej po ich wstępnym opisie. Wybierzmy kilka z tych najlepszych, ale celujemy wyłącznie w miejsca zlokalizowane niedaleko naszego własnego domu, a następnie przejdźmy do kolejnego kroku.

Odwiedźmy dom seniora i zbierzmy informacje na jego temat

Posiadając już wyselekcjonowaną przez nas samych listę domów dla seniorów, możemy wybrać się na miejsce i sprawdzić, czy rzeczywiście spełniają nasze wymagania i oczekiwania. Musimy pamiętać, żeby wziąć pod uwagę również gusta naszego bliskiego, a najlepiej pojechać razem z nim. Pierwsza wizyta w danej placówce jest decydująca, a w jej trakcie powinniśmy się dowiedzieć o:

  • kosztach pobytu – choć może się to wydawać najbardziej błahą kwestią, tak naprawdę powinna ona być czymś decydującym. Koszt powinien być adekwatny do jakości usług świadczonych przez dane miejsce, ale jednocześnie nieprzesadzony. Emerytura seniora powinna starczyć na jego opłacenie – dopłacanie do pobytu przez bliskich jest możliwe, ale tylko w rozsądnych ilościach oraz tylko wtedy, gdy rzeczywiście warto dopłacać (chociażby ze względu na standardy danej placówki);
  • opiece medycznejdom dla seniorów powinien być przystosowany do obsługi osób, które cierpią na różnego rodzaju schorzenia. Ważne jest, aby posiadał w swojej kadrze pracowników specjalistów w dziedzinie medycyny, z którą związane są choroby naszego seniora – nie jest to tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać;
  • wyżywieniu – dobra i zróżnicowana, ale też zdrowa dieta jest podstawą zdrowego życia – dom dla seniorów powinien brać to pod uwagę. Większość z nich posiada swoje własne kuchnie, w których wszystkie posiłki są na bieżąco przygotowane (zaledwie część korzysta z cateringów zewnętrznych);
  • ilości rezydentów oraz wyposażeniu każdego z pokojów – idealna sytuacja zakłada, że nasz senior będzie posiadał swój własny pokój, którego nie będzie musiał dzielić z kimkolwiek innym. Posiadanie swojego współlokatora może jednak przynieść wiele korzyści – zależy jednak od indywidualnego usposobienia naszego bliskiego. Dostosujmy ten wybór do niego, aby był z niego zadowolony i nie uznawał pobytu w domu tego typu jako kary; ważne jest też, aby każdy pokój posiadał na wyposażeniu wszystko to, co jest niezbędne do życia. Plusem byłaby też obecność działającego telewizora (we własnym pokoju, a nie w części wspólnej) http://wiejskieklimaty.net/dom-opieki-dla-seniora-szczecin. Dom dla seniorów powinien dawać też możliwość wstawienia własnego sprzętu i zainwestowania w rzeczy, które mogłyby pomóc naszemu seniorowi w życiu codziennym;
  • atrakcjach dla seniorówdom dla seniorów nie jest i nigdy nie powinien być miejscem, w którym Ci powoli czekają na swoją śmierć. Ma być miejscem, które sprawi, że ich życie w późnych jego fazach będzie wypełnione wszelkiego rodzaju atrakcjami, relacjami międzyludzkimi oraz wszystkim tym, czego mogliby od niego oczekiwać, na miarę ich zdrowia i kondycji fizycznej. Dobry dom dla seniora potrafi o to wszystko zadbać.

Nigdy nie podejmujmy decyzji od razu, a na pewno nie pochopnie. Zdobądźmy materiał do porównania. Nawet jeśli pierwsza placówka, którą odwiedzimy będzie dla nas atrakcyjna, istnieje możliwość, że ta kolejna zaoferuje bardziej atrakcyjne warunki. Zawsze więc sprawdzajmy wszystko, co tylko nas zainteresuje.

Podejmiemy ostateczną decyzję

Ostatnim krokiem na naszej drodze ku miejscu, w którym nasz bliski spędzi swoją starość jest porównanie każdego domu dla seniorów pod względem wszystkich aspektów, o których mówiliśmy powyżej i podjęcie ostatecznej decyzji. Warto wziąć przy tym pod uwagę opinie głównego zainteresowanego, a zatem seniora. To o jego komfort i zadowolenie w tym wszystkim chodzi. Wybór domu dla seniorów powinien być dokładnie przemyślany – zbyt częste ich zmienianie może okazać się nie tylko bardzo męczące, ale też negatywnie wpływające na zdrowie osoby bliskiej (ze względu na stres, jaki generuje).