Bramy garażowe- rodzaje, jak wybrać.

Brama garażowa pełni niezwykle ważną funkcję w każdym garażu. Przy jej wyborze należy wziąć pod uwagę parę czynników. Przede wszystkim miejmy na uwadze wielkość podjazdu, domu, komfort użytkowania, czy energooszczędność.

Rodzaje bram garażowych

1. Bramy skrzydłowe

Od dawna na rynku, korzystające z tradycyjnego mechanizmy otwierania drzwi na boki. Należą do tanich opcji, ze względu na prostotę całej konstrukcji. Bramy skrzydłowe odznaczają się wysoką trwałością, o ile je będziemy właściwie konserwować, mogą nam posłużyć przez wiele lat. Jednakże dużym minusem tych bram dla wielu osób, jest ich konieczność otwierania ręcznego. Może się ono okazać nieco problematyczne zwłaszcza w okresie zimowym. Bramy skrzydłowe mogą być zamocowane w garażach o szerokości do maksymalnie 4 metrów.

2. Bramy uchylne

Tego rodzaju bramy nie mają również zaawansowanej konstrukcji. Ich działanie opiera się na siłownikach, otwarcie takiej bramy nie wymaga zbytnich wysiłków. Skrzydło przesuwa się w łatwy i cichy sposób, a to wszystko dzięki zainstalowanym na szynach prowadnicach oraz kilkustopniowemu zawieszeniu. Bramy uchylne http://www.nowakbramy.pl/oferta/bramy-garazowe-uchylne-szczecin-2-2/ można otwierać w sposób ręczny lub przy użyciu silnika elektrycznego. Można je używać do garaży o szerokości do maksymalnie 5 metrów.

3. Bramy segmentowe

W tej konstrukcji zastosowano nieco inną technologią. Takie modele charakteryzują się przede wszystkim wyższą cenę i lepszą funkcjonalnością. Bramy te można montować w garażach, z których wyjeżdża się od razu na drogę. Zastosowano w nich bezkolizyjny system zamykania oraz otwierania. Skrzydło przesuwane jest w sposób automatyczny i chowa się wewnątrz garażu, wzdłuż ściany albo pod sufitem, dzięki czemu nie zabiera zbyt dużo wolnej przestrzeni. To bardzo komfortowe rozwiązanie, które znajdzie zastosowanie w garażach do maksymalnej szerokości 5 metrów.

4. Bramy rolowane

Bramy rolowane dostępne są pod postacią dużych rolet, w ich skład wchodzą poziome profile dwuścienne. Rozwijają się one ze skrzynki umieszczonej od razu nad wjazdem do garażu. Posiadają napęd elektryczny, więc ich użytkowanie jest nadzwyczaj wygodne. Znajdują zastosowanie w garażach o szerokości maksymalnej do 5 metrów.

Zobacz również:

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze bramy?

1. Rozmiar bramy garażowej

Rozmiar bramy garażowej musi być właściwie dopasowany do szerokości naszego garażu. Za mała brama garażowa może utrudniać wjazd samochodem do garaży, a za duża może zajmować sporą część przestrzeni przed naszym garażem, co jest problematyczne zwłaszcza przy niewielkich podwórkach. Za duża brama to także większe koszty jej zakupu, warto więc wykonać dokładnych pomiarów przed udaniem się do sklepu i zamówieniem bramy garażowej.

2. Klasa wodoszczelności oraz izolacyjności akustycznej

Inną istotną kwestią jest klasa wodoszczelności bramy. Dla wielu osób garaż stanowi również dodatkowy magazyn na wiele rzeczy, z tego względu nie powinna się do niego dostawać woda. Zarówno rzeczy w nim magazynowane, jak i samochód nie powinien przebywać w wodzie. W trakcie intensywnych opadów może także dojść do naruszenia automatyki budynku, wówczas wymiana silnika i sterownika do bramy będzie dla nas oznaczać często duże koszty, jakie musimy ponieść. Izolacyjność akustyczna natomiast jest ważna w sytuacji, gdy garaż jest połączony z domem. Hałas z ulicy nie powinien przedostawać się przez nieszczelną bramę, do środka naszego domu. Nawet bardzo szczelne, dźwiękochłonne okna nie pomogą, kiedy nasza brama będzie przepuszczać wiele hałasu. Nie warto więc oszczędzać na bramie garażowej i wybierać, tanich, mało funkcjonalnych rozwiązań. Brama wysokiej jakości, z doskonałą izolacją akustyczną i właściwą klasą szczelności posłuży nam przez długie lata.

Brama garażowa współgrająca ze stylem domu

Idealne dobranie bramy garażowej do stylu danego domu może okazać się problematyczne, zwłaszcza jeśli nasz dom jest konstrukcją tradycyjną. Jeśli ma on spadzisty dach i symetryczny układ elewacji, nie warto kupować dużej bramy garażowej, która zakłóciła by jego harmonię. O wiele łatwiej jest dopasować garaż w bryłę domu wykorzystującego nowoczesne wzorce. Brama garażowa w budownictwie modernistycznym czy industrialnym może być zlicowana z częścią mieszkalną albo wysunięta przed nią.

Harmonia aranżacji

Aby, uzyskać efekt harmonii warto nawiązać przez formę bramy do charakteru i stylu detali architektonicznych umieszczonych na elewacji budynku. Dobrze jest więc wybrać odpowiedni kształt, kompozycję wypełnienia czy materiał wykonania bramy. Jeśli na przykład drzwi i okno mają kształt prostokątny, można wybrać bramę także w prostokątnej formie. Jeśli kupujemy bramę garażową do nowoczesnego domu, wówczas warto zdecydować się na konstrukcję o prostej i czystej formie, która podkreśli charakter aranżacji. Dobrą opcją są bramy garażowe z poziomymi podziałami, które świetnie pasują do modnego horyzontalnego układu różnych nowoczesnych elewacji budynków mieszkalnych. Jeśli jednak dalej nie mamy pojęcia, jaka brama będzie najlepiej pasowała do naszego domu, najlepiej zapoznajmy się z radą eksperta.