Konstrukcje drewniane vs murowane – rzetelna analiza

Konstrukcje drewniane vs murowane - rzetelna analiza

Konstrukcje drewniane vs murowane – rzetelna analiza: domy murowane są obecnie najbardziej powszechnymi konstrukcjami domków jednorodzinnych. Nie oznacza to jednak, że nie mają konkurencji. Konstrukcje drewniane są coraz bardziej popularne, ale narosło wokół nich wiele mitów. Są one warte uwagi, ale dobrze jest rzetelnie je porównać. Najłatwiej będzie podzielić temat na działy i każdy z nich omówić.

Dostępność projektów

Zdecydowana większość projektów jest przeznaczona pod zrealizowanie w technologii tradycyjnej. Nie oznacza to jednak, że nie możemy takiego projektu przerobić na zrealizowanie w technologii konstrukcji drewnianej. Wiąże się to z kosztami, jest to jednak jak najbardziej możliwe. Jeśli trafimy na jakiś projekt konstrukcji drewnianej, to będzie to dzieło tego, że konsekwentnie tego właśnie szukamy na specjalistycznych stronach. Zazwyczaj takie projekty będziemy mogli znaleźć łatwo, ale raczej mnogości wyboru nie będziemy mieli. Jeśli zdecydujemy się na konstrukcję drewnianą szkieletową, najlepiej jest zrealizować własny autorski projekt.

Konstrukcje drewniane vs murowane – cena

Cena nie jest wbrew pozorom najistotniejsza, ale warto się nad nią pochylić. Jeśli weźmiemy na tapet technologię tradycyjną, to zobaczymy, że jest wiele firm, które mogą zrealizować ten projekt. Mimo że wybudowanie takiego domu jest droższe, bo materiały będą droższe, to robocizna będzie tańsza, ponieważ konkurencja na rynku jest duża. Jeśli spojrzymy na konstrukcje drewniane, to firm, które budują i budują dobrze bez większych błędów, jest naprawdę mało. Idzie za tym to, że cena wybudowania takiego domu, nie będzie tak niska, jak powszechnie się uważa. Trudniej będzie o termin, a po drugie specjalista bierze tych pieniędzy więcej, jeśli nie ma konkurencji. Ceny mogą być więc mniej więcej podobnie. Istotna różnica polega na tym, że budując konstrukcję drewnianą systemem gospodarczym, możemy naprawdę sporo zaoszczędzić. W przypadku tradycyjnej technologii już to tak kolorowo nie wygląda.

Konstrukcje drewniane i murowane – czas budowy

Jak mantra na wielu stronach jest powtarzany czas budowy, który działa na korzyść domu szkieletowego. Jest w tym dużo prawdy, ale to nie znaczy, że domu murowanego nie można wybudować szybko. Tam problem jest w tym, że są pewne przerwy technologiczne, które trzeba zachować. Jeśli chcemy je przyspieszyć, to musimy zastosować droższe materiały na przykład beton, który będzie miał dodatki, klej odporny na mróz itp. Dom szkieletowy dużo szybciej można wybudować, ale wtedy, kiedy mamy kompetentną ekipę, która jest w stanie to dobrze zaplanować i dwa następne etapy w przód są przygotowane, kiedy obecny jest na ukończeniu. Jeśli chodzi o koszta, to faktycznie czas budowy jest istotny, ale nie tylko dlatego, że musimy płacić mniej za robociznę. Jeśli mamy kredyt i wynajmujemy mieszkanie, czekając na dom, to im szybciej on powstanie, to mniej czynszu zapłacimy, w tym leży spora część oszczędności związanej z czasem budowy.

Akustyka

budowa domów drewnianych całorocznychKonstrukcje drewniane i murowane różnią się akustyką. Owszem – domy murowane są lepiej zaizolowane, ponieważ im przegroda jest cięższa, tym lepiej izoluje dźwięk. Pytanie pierwsze jest jednak takie: “kto buduje dom w pobliżu jakiś głośnych elementów, np. przy samej drodze lub fabryce”. Budowanie tam domu mija się z sensownością posiadania domu, który jest właśnie po to, żebyśmy mogli go wybudować w ciszy i z dala od centrum aglomeracji. Nie zmienia to faktu, że dom szkieletowy można wygłuszyć. Można dodać więcej izolacji akustycznej, tylko czy faktycznie będziemy mieć taką konieczność?

Zobacz również:

Konstrukcje drewniane a warunki gruntowe

Konstrukcje drewniane są zdecydowanie lżejsze niż domy murowane (nawet kilkukrotnie), dlatego wymagania gruntowe są dla nich mniejsze. Mówiąc językiem budownictwa, nośność gruntu może być mniejsza. Z tego wynika, że działka budowlana może być zakupiona w terenie trudniejszym i jest tańsza. Należy jednak zwrócić uwagę na jeden szczegół. Zaoszczędzimy w takim układzie tylko wtedy, kiedy zrezygnujemy z budowy podpiwniczenia, a finalnie konstrukcję drewnianą postawimy na płycie fundamentowej. W przeciwnym wypadku koszt budowy fundamentu będzie taki sam jak fundamentu domu murowanego. Wynika to z tego, że choć faktycznie fundament może być np. trzy razy słabszy, to może nie być technicznych możliwości do jego wykonania w takiej formie. Chodzi tutaj głównie o np. szerokość łychy koparki, wielkość elementów zbrojenia itp.

Eksploatacja

Konstrukcje drewniane są teraz modne!W przypadku eksploatacji zazwyczaj wszystko skupia się na kosztach ogrzewania. Mit o konstrukcjach drewnianych jest taki, że są one zimne i nie nadają się do naszego klimatu. Jak na ironię niemal cała Skandynawia mieszka w domach z drewna i o dziwo nie marznie zimą. Wszystko w tej materii zależy od tego, jaką izolację domu wykonamy. Konstrukcje drewniane pozwalają na budowę domów nawet w technologii pasywnej, więc wiele nie ma do dodania na ten temat.

Konserwacja

Konserwacja domu drewnianego musi odbywać się w podobnych cyklach jak w przypadku domów murowanych. Współczesne materiały drewniane, są zabezpieczone w takim stopniu, że niemal dorównują trwałością elementom ceramicznym, takim jak beton czy cegły.