Najpopularniejsze platformy dystrybucji cyfrowej – skąd brać gry na PC?

W dzisiejszych czasach chcąc zakupić gry na PC wcale nie udajemy się do sklepu z grami, by zaopatrzyć się w odpowiedni tytuł na płycie, a potem przyjść do domu, wrzucić go do napędu i zainstalować. Wszystko ze względu na zmianę podejścia twórców takich gier właśnie do nośników fizycznych https://vobis.pl/multimedia/akcesoria. Choć mówi się, że wszystkie gry – konsolowe i komputerowe – w końcu przestaną być produkowane na płytach, a zaczną być dystrybuowane w formie cyfrowej, grom na PC udało się dojść do tego stanu znacznie szybciej. Już teraz graniczy z cudem znalezienie gry w wersji pudełkowej – jeśli nie mamy do czynienia z tytułem bardzo popularnym, możemy wybić to sobie z głowy, a i jeśli taki właśnie zakupimy, w pudełku i tak będzie kod do realizacji na łamach wybranej platformy dystrybucji cyfrowej. To właśnie na nich skupimy się w naszym artykule. Na łamach której z nich powinniśmy założyć konto, aby cieszyć się dostępem do większości tytułów? Która oferuje najniższe ceny?

Platformy dystrybucji cyfrowej, czyli gdzie kupować gry na PC?

Choć w chwili obecnej na rynku działa wiele platform pecetowej dystrybucji cyfrowej (w tym takie dedykowane wyłącznie niezależnym twórcom gier), tak właściwie trzy z nich wyróżniają się na tle innych. To, po którą z nich sięgnąć powinno zależeć od naszych preferencji, ale i dostępności oraz ceny gry, którą chcemy nabyć. Choć pecetowcy kłócą się o to, która jest najlepsza, obiektywnie rzecz biorąc warto posiadać konto na każdej z nich, by mieć dostęp do pełnej oferty gier, ale i móc lawirować między nimi i korzystać z oferty tej, która dany tytuł zaoferuje najtaniej. To będzie w końcu ta sama gra – z tym, że uruchamiana za pośrednictwem klienta innej firmy.

  • Steam – najpopularniejsza, a jednocześnie najstarsza platforma dystrybucji cyfrowej. Stworzona przez firmę Valve, w chwili obecnej oferuje dostęp do najszerszej palety gier. Jej plusem jest interfejs, do którego każdy już przywykł, ale i dobrze działający klient. Z pewnością jest nim też olbrzymia społeczność setek milionów użytkowników.
  • Epic Games Store – platforma firmy Epic Games istnieje na rynku najkrócej z całej trójki – stara się go przejąć i przekonać do siebie użytkowników w dość nietuzinkowy sposób – rozdając gry na za darmo. Tak naprawdę jednak wciąż raczkuje, opracowując swój klient i ofertę na swojej stronie internetowej. Mimo wszystko jednak do dystrybucji cyfrowej gier na PC podchodzi na poważnie, a tempo jej rozwoju jest olbrzymie. Widać, że ma ambicję do zostania jedną z czołowych platform. 
  • GOG – tym, czym wyróżnia się polski GOG jest oferowanie gier DRM, a zatem bez zabezpieczeń. Każdą grę z jego oferty można pobrać w wersji instalacyjnej na dysk naszego komputera. Sprawia to, że jesteśmy praktycznie niezależni od tej platformy – choć zbiera ona wszystkie zakupione przez nas gry, umożliwia nam zapisywanie ich instalatorów na dysku (a potem i przenoszenie na inne nośniki, płyty czy pendrive’y). Gry tutaj są rzeczywiście nasze i pozostaną z nami nawet w momencie, gdy ta platforma upadnie (choć jest to mało prawdopodobne).

Za wyborem wyłącznie jednej platformy cyfrowej przemawia jeden fakt – uporządkowanie gier. Robiąc zakupy tylko w jednym miejscu, wystarczy, że zalogujemy się właśnie tam, aby pozyskać pełen dostęp do swojej pełnej biblioteki gier. Zwolennicy jednego wyboru mówią też o nie zapychaniu swoich komputerów wieloma klientami. 

Oczywiście chcąc zakupić gry na PC nie musimy robić tego w Internecie. Choć mowa przede wszystkim o większych i popularniejszych tytułach, wiele spośród nich znaleźć można również w prawdziwym sklepie. O tym jednak powiemy w dalszej części artykułu.

Gry na PC a wersje pudełkowe

Rynek gier na PC jest specyficzny – to należy powiedzieć już na start. Szybko pozbył się bowiem pudełek właśnie na rzecz dystrybucji cyfrowej. Czy to jednak oznacza, że gier w wersji pudełkowej nie znajdziemy w polskich sklepach stacjonarnych? Nie. Czy będą one w wersji na płycie? Również nie.

Popularniejsze tytuły wychodzą również w wersji pudełkowej. Ta jednak jest projektowana przede wszystkim z myślą o kolekcjonerach, który lubią mieć na półce coś, co pokaże, że posiadają daną grę. Tyle. Pudełkowe wersje gier na PC najczęściej zawierają w sobie zatem kod do realizacji w obrębie wybranego serwisu dystrybucji cyfrowej (wszystkie dostępne zaprezentowaliśmy powyżej). Jeżeli jednak nie chcemy postawić sobie fizycznego pudełka na płycie, mniej wydamy robiąc zakupy właśnie w sieci.

Podsumowanie

W dzisiejszych czasach gry na PC są dystrybuowane przede wszystkim w sposób cyfrowy, a ich otrzymanie w wersji fizycznej i pudełkowej może graniczyć z cudem. Mimo wszystko jednak, jeśli tylko nie jesteśmy kolekcjonerami, na dystrybucji cyfrowej tylko skorzystamy https://vobis.pl/multimedia/gry/gry-pc. W jej obrębie znacznie łatwiej bowiem natrafić na promocje, a wybrany tytuł kupić po prostu taniej. Sięganie po nią jest też zresztą bardzo wygodne – grę kupimy bowiem w przeciągu zaledwie kilkunastu sekund, a ta trafi bezpośrednio na nasze wirtualne konto i nigdy jej nie zgubimy. Odpalimy ją za to również na naszym drugim komputerze.