Outsourcing IT – co musimy wiedzieć, zanim się na niego zdecydujemy?

Outsourcing IT Szczecin, ale i wiele innych polskich miast, lubi coraz bardziej. Przeznaczony wyłącznie dla przedsiębiorców, jest w stanie znacząco podnieść komfort prowadzenia własnej firmy – zwłaszcza, jeśli za jej prawidłowe funkcjonowanie odpowiedzialne są mniej lub bardziej skomplikowane systemy informatyczne. Choć niegdyś stanowił ciekawą opcję i usługę-ciekawostkę, dziś bez niego nie może obyć się wiele przedsiębiorstw. Cóż ciekawego w nim drzemie, dlaczego jest tak przydatny i kiedy po niego sięgnąć? Czy jest alternatywą dla posiadania pracownika-specjalisty? To tylko niektóre z zagadnień, które poruszymy w naszym kompleksowym poradniku.

Kiedy sięgnąć po usługę outsourcingu IT?

Outsourcing IT w Szczecinie to tak właściwie usługa, po którą sięga się celem powierzenia obowiązków związanych z systemami informatycznymi własnego przedsiębiorstwa firmie zewnętrznej. Zakres tego powierzenia zależny jest od rodzaju podpisywanej umowy. Charakter współpracy z firmą zajmującą się outsourcingiem może być zadaniowy (skupiać się na wykonaniu, najczęściej jednorazowym, z góry określonych zadań) lub długofalowy (skupiający się na stałym zarządzaniu systemami informatycznymi, najczęściej wraz z fizycznym przeniesieniem serwerów do siedziby firmy outsourcingowej).

Po usługę outsourcingu IT w Szczecinie powinniśmy sięgnąć wtedy, gdy zarządzanie systemem informatycznym po prostu nas przerośnie. Dzieje się tak przy dynamicznym rozroście firmy, zazwyczaj skutkującym większym zapotrzebowaniem na usługi ściśle związane z IT. Outsourcing jest też świetną metodą dla już istniejących firm na zoptymalizowanie swoich wydatków i zwiększenie przychodu pasywnego.

Dlaczego warto postawić na outsourcing IT w Szczecinie?

Nie bez powodu outsourcing IT Szczecin, ale i wiele innych polskich miast wręcz uwielbia, a biznesmeni często po niego sięgają. Wynika to przede wszystkim z jego elastyczności, sprawiającej, że dostosowuje się do indywidualnych potrzeb konkretnej firmy. To jednak nie wszystko. Postawienie na niego jest w stanie przynieść sporo korzyści, w tym między innymi:

  • nadążanie za trendami technologicznymi – firma outsourcingowa zadba o to, by nasz sprzęt spełniał oczekiwania i wymagania, a oprogramowanie było stale aktualizowane i działało zgodnie z przeznaczeniem;
  • oszczędność czasu – dzięki tej usłudze, nie musimy samodzielnie zajmować się działaniem systemu informatycznego napędzającego działanie naszej firmy oraz ewentualnymi awariami mogącymi pojawić się w czasie jego eksploatacji;
  • oszczędność pieniędzy – zatrudnienie specjalisty zajmującego się wyłącznie utrzymaniem serwera może nam się nie kalkulować – musimy opłacić jego wynagrodzenie, ale też mieć na uwadze konieczność zapewnienia mu wszelkiego rodzaju benefitów; konieczne będzie również dbanie o dodatkowe sprawy księgowe, które również nie są darmowe;
  • bezpieczeństwo i bezawaryjność – powierzając technologiczną stronę naszej firmy podmiotami zewnętrznemu mamy pewność, że zadba on o bezpieczeństwo naszych danych oraz tych należących do naszych klientów – w czasach, kiedy dane osobowe są czymś cenniejszym od pieniędzy, jest to bardzo istotne. Ważnym aspektem usługi outsourcingu jest też dbanie o stabilne działanie całego systemu, niezależne od pory dnia. Firmy tego typu regularnie tworzą kopie zapasowe, ale też zatrudniają specjalistów w branży – w związku z tym ekspresowo radzą sobie z wszelkiego rodzaju trudnościami w działaniu informatycznej warstwy naszej firmy;
  • pomoc techniczną – firma outsourcingowa na naszych usługach z chęcią udzieli nam pomocy – zwłaszcza, gdy coś w naszym systemie zacznie się psuć. Choć nie zawsze zrobi to nieodpłatnie, taka możliwość pozwala spać nieco spokojniej.

Pracownik a outsourcing – co opłaca się bardziej?

Osoby, które interesuje outsourcing IT w Szczecinie, bardzo często zastanawiają się nad tym, czy postawić właśnie na niego, czy raczej zdecydować się na zatrudnienie pracownika, któremu powierzy się opiekę nad systemem informatycznym. Nie ma jasnej odpowiedzi na to pytanie i podczas gdy zalety outsourcingu wymieniliśmy powyżej, skupmy się na plusach i minusach powierzenia tych samych zadań jednemu, pracującemu wyłącznie dla nas specjaliście.

Plusem tego rozwiązania jest posiadanie go “pod ręką” – podczas gdy większość firm outsourcingowych działa w dużej mierze zdalnie, pracownik będzie fizycznie dostępny, a my będziemy widzieć, za co tak właściwie mu płacimy. Pracownik daje nam możliwość zlecania mu dodatkowych zadań nieodpłatnie, co w przypadku firm outsourcingowych może okazać się niemożliwe. Mimo wszystko jednak, stawiając na jednego pracownika uzależniamy się od niego. Gdy pójdzie na urlop, chorobowy czy wypoczynkowy, zostawi nasz system informatyczny samemu sobie. 

Podsumowanie

Istnieje wiele powodów, dla których outsourcing IT Szczecin, ale i wiele innych bardziej rozwiniętych miast chwali. Jest on w stanie przyczynić się do sukcesu w biznesie, zwiększyć bezpieczeństwo rządzących nim systemów informatycznych oraz zaoszczędzić znaczące ilości czasu i pieniędzy. Nie wchodźmy jednak w niego w ciemno – poczytajmy o nim więcej, a sami zorientujemy się, że jest opcją świetną, choć nie jedyną.