Drewno do budowy domu.
Parametry na jakie powinniśmy zwracać uwagę to wytrzymałość drewna na ściskanie, łatwość w obróbce a także cena. Teraz przyjrzyjmy się temu niezwykłemu surowcowi nieco bliżej.
Historia drewna i człowieka.
Drewno to surowiec uniwersalny, a co najważniejsze jest odnawialny . Towarzyszy ludzkości od początku dziejów. Człowiek pierwotny od początku swojego istnienia używał tego materiału do produkcji prymitywnych broni maczug, dzid i dzirytów, wraz z historią człowieka ewoluowała rola drewna, służyła do tworzenia nowszej broni, zwanej drzewcową, na przykład włócznia, halabarda. Broń dystansowa: łuk i kusza. Ogromne drewniane machiny oblężnicze: tarany, wieże oblężnicze, katapulty, trebusze https://konsbud.com/. Do budowy drewnianych statków, kojarzące się na głównie z ludami mirskimi takimi jak starożytni rzymianie, grecy czy średniowieczni wikingowie i wielcy odkrywcy którzy na swoich drewnianych armadach odkryli Amerykę. W późniejszym czasie, gdy nasi przodkowie postanowili prowadzić bardziej osiadły tryb życia zaczęli używać drewna na domy, budowy świątyń czy innych budynków oraz do rozpalania ognia. Na początku były to prymitywne szałasy, by z czasem przeobrazić się w rozbudowane konstrukcje które zapewniały bezpieczeństwo przed potencjalnymi agresorami. W dzisiejszym świecie ten wyjątkowy surowiec, cały czas nam towarzyszy mimo dużej konkurencji tworzy sztucznych. Drewno posiada wyjątkowy urok, nadaję wnętrza ciepła i naturalnego klimatu oraz jest łatwe w obróbce. Dlatego też często jest wykorzystywane do produkcji wszelkiego rodzaju ozdób. Dalej wykorzystywane jest również jako opał, szczególnie jako drewno kominkowe, które rozpalona zimowymi wieczorami ogrzewa dom, a także potrafi stworzyć romantyczną atmosferę. Nie zapominajmy również o wyjątkowej przewadze drewna nad tworzywami sztucznymi, a jest to aspekt ekologiczny i przyjazny środowisku.
Podział drewna
Podstawowy podział drewna to drewno liściaste oraz iglaste. W Polsce gatunkami lasotwórczymi i wykorzystywanymi w gospodarce w tym jako drewno na domy są:
Iglaste:
- Sosna. Najbardziej pospolity gatunek drzewa w naszych lasach, stanowi on około 70% powierzchni naszych lasów, co nie jest korzystne ponieważ takie lasy narażone są na występowanie wielu chorób ,to tak zwane monokultury sosnowe, pamiątka po drugiej wojnie światowej. Potrzebowano wówczas szybko dostępnego surowca, a sosna szybko rośnie, dzięki czemu doskonale się nadawała. W dzisiejszej gospodarczej leśnej odchodzi się od takiego typu lasu ponieważ na siedliskach zajmowanych przez sosnę mogą rosnąć inne bardziej szlachetne gatunki, oraz droższe jako surowiec. Sosna jako łatwo dostępny materiał sprawdza się bardzo dobrze, szczególnie w takich gałęziach przemysłu jak budownictwo, górnictwo, stolarstwo czy przy produkcji papieru. Wykorzystywane również jako drewno na domy z bali.
- Świerk posiada drewno jasne z wyrazistymi słojami. Drewno dość miękkie, można je zgnieść nawet paznokciem. Tworzy piękne lasy szczególnie w górach. Wyróżniamy ekotyp górski, który w przeciwieństwie od swojej odmiany nizinnej posiada bardziej drobną i ażurową koronę ,aby łatwiej pozbyć się zalegającego śniegu i uniknąć złamania. Materiał wykorzystywany w budownictwie, szkutnictwie oraz do produkcji wysokiej jakości papieru.
- Jodła, drewno jasne, łatwe pękające. Ciekawe sprawą są szyszki jodły, które w przeciwieństwie do świerkowych rosną “do góry”, a gdy dojrzeją opadają na ziemię w kawałkach. Tworzy piękne górskie lasy. Następną ciekawostką jest jej igliwie, które po roztarciu wydziela przyjemny cytrusowy zapach.
- Modrzew, o pomarańczowym odcieniu, bardzo twarde. Wyśmienicie nadaje się do produkcji mebli oraz schodów czy tarasów . Jako jedyne drzewo iglaste w Polsce, traci igliwie na zimę.
Liściaste:
-Topola, drewno miękkie, mało trwałe. Wykorzystywane przy produkcji papieru oraz do produkcji palet. Szybko rosnący gatunek.
-Dąb bezszypułkowy i szypułkowy, szlachetne długowieczne drzewo, w czasach pogańskich często tworzyły święte gaje i modlono się do nich. Piękne drewno, a co za tym idzie drogie. Bardzo wytrzymałe, trudno łupliwe. Wykorzystywane do budowy luksusowych mebli, które posłużą przez długie lata. Nadające się również jako drewno na domy.
– Buk, posiada bardzo charakterystyczne drewno z wzorem ,tak zwanym deszczyk. Kolejne piękne drzewo, które tworzy niesamowite lasy, z mocno zacienionym podszytem, gdzie docierają jedynie pojedyncze promienie światła https://konsbud.com/oferta-konsbud/system-hbe. Drewno wykorzystywane bardzo często do produkcji drewnianych uchwytów do wszelkiego rodzaju narzędzi, od ogrodowych do kuchennych chochli, na pewno każdy z nas posiada coś wyprodukowanego z Buka w swoim gospodarstwie domowym.
-Grab, drzewo w pokroju przypomina Buka, jednak gdy się bliżej przyjrzeć zobaczymy uwypuklenia na korze, żeberkowana. Drewno bardzo ciężkie, ale ze względu no swoje żeberkowanie posiada ciekawy wzór na przekroju poprzecznym. Drewno jasne, wytrzymałe na ścieranie.
– Jesion, Twarde, ciężkie w obróbce drewno. Często wykorzystywane do wyrobu mebli oraz instrumentów na przykład skrzypiec.
– Olcha, drewno dość miękkie o pomarańczowym odcieniu. Wyśmienicie nadaje się do wędzenia wyrobów mięsnych. Tworzy drzewostany wraz z jesionem oraz topolą na podmokłych, ciężko dostępnych terenach.
Podsumowanie
Jak widać gatunków drewna w Polsce https://domyhbe.pl/pl/ mamy całkiem sporo. Najlepszym i najbardziej polecanym do budowy domów z gatunków iglastych jest Sosna. Z uwagi na niższą cenę, niską wagę oraz łatwość w obróbce, a także wytrzymałość. Jeśli wybieramy drewno na dom,najlepsze rozwiązanie to Sosna pospolita.