Kupując telefon, każdy z nas chciałby aby to urządzenie spełniało swoje zadania najlepiej, jak tylko to możliwe. Jedną z najważniejszych rzeczy jest to, aby bateria w takim urządzeniu trzymała jak najdłużej, a do tego by czas ładowania telefonu był jak najkrótszy. Oprócz więc samego telefonu, bez względu na to, jaki model by to był, bardzo ważną rolę odgrywają ładowarki do telefonów. To właśnie od nich w dużej mierze zależy to, jak szybko nasz telefon zostanie naładowany, co w wielu sytuacjach okazuje się być bardzo kluczowe. Standardowa ładowarka dołączona do zestawu, kiedy kupujemy nowy telefon, nie zawsze okazuje się być dobrym rozwiązaniem, bo jest to po prostu najsłabsza z dostępnych na rynku opcji. Możemy jednak dokupić dużo lepszy model i w ten sposób nasze ładowanie będzie zdecydowanie szybsze. Jak więc dobrać ładowarkę do telefonu? Na jakie parametry zwrócić uwagę? Co jest istotne przy zakupie?
Jakie są rodzaje ładowarek?
Jeśli chcemy dogłębnie skupić się na temacie jakim są ładowarki telefonów, na pewno jednym z kluczowych elementów jest ich podział. Istnieją bowiem różne typy, w zależności od możliwości, wykorzystania i przeznaczenia. Tak, mamy więc między innymi tą klasyczną ładowarkę sieciową, która umożliwia nam ładowanie telefonu za pomocą prądu płynącego z gniazdka elektrycznego. Możemy z takiej ładowarki korzystać jedynie tam, gdzie znajduje się dostęp do prądu. Obecnie, ładowarki takie mają odłączany kabel USB, dlatego też jeśli jest możliwość, można ją wykorzystać do naładowania telefonu poprzez port USB. Drugim rodzajem jest ładowarka samochodowa, która wykorzystując gniazdko zapalniczki w aucie, pozwala nam na swobodne ładowanie telefonu podczas jazdy samochodem. Następnym rodzajem są ładowarki telefonów indukcyjne, które są już bardziej nowoczesną formą ładowania telefonów, bowiem działają one bezprzewodowo. Stanowią formę specjalnej podkładki, na którą nakłada się telefon. Niestety nie wszystkie telefony działają w tej właśnie opcji. Ostatnią z rozwiązań jest ładowarka z technologią Power Delivery, a więc ładowarka sieciowa, która posiada złącze USB.
Na jakie parametry w ładowarkach do telefonów zwrócić uwagę?
Jeśli chcemy zdecydować się na kupno nowej ładowarki, na pewno warto wcześniej poznać ich parametry, tak aby wiedzieć, na co należy zwracać uwagę i co jest istotne w kwestii jej zakupu. Ładowarki telefonów są naprawdę różne, a to sprawia, że i sam wybór nie należy do łatwych. Na szczęście wszystkie modele posiadają dziś wejście USB, dzięki czemu wystarczy na przykład zamienić kabel od urządzenia, podłączyć go do ładowarki i jedno rozwiązanie może naładować wiele urządzeń. Co jednak jest standardem, jeśli w grę wchodzą parametry danej ładowarki? Bardzo ważne jest napięcie ładowania, które wyrażane jest w woltach. Istotną rolę odgrywa także natężenie prądu wyrażane w amperach. Tutaj trzeba jednak pamiętać o jednej, zasadniczej kwestii. Wiadomo, iż szybciej naładujemy telefon ładowarką mającą natężenie 2A i napięcie 5V, niż natężeniem 1A i napięciem 5V, jednak tutaj trzeba pamiętać o tym, że im natężenie wyższe, tym też żywotność baterii krótsza. Czy warto więc korzystać z ładowarek o większym natężeniu? Niezupełnie. Oczywiście zdarzają się sytuacje, gdy musimy w kilka chwil naładować telefon, bo mamy zaraz wyjazd, a żadnej możliwości ładowania bezprzewodowego czy za pomocą prądu z gniazdka. Wystarczy wtedy podłączyć taki telefon do mocniejszej ładowarki, a na pewno uzyskamy pożądany efekt. Jeśli jednak chcemy zachować żywotność baterii na dłużej, częściej lepiej ładować ją ładowarką standardową.
Szybkość ładowania to podstawa
Prawdą jest, że ta szybkość ładowania jest ważna i na nią chcemy zwrócić szczególną uwagę. Tak jednak, jak wspomnieliśmy powyżej, jeśli chcemy by bateria starczała na jak najdłużej, ładowarki telefonów powinny być odpowiednio do naszych urządzeń dopasowane, bowiem tylko w taki sposób będziemy zadowoleni z jakości i trwałości naszego urządzenia. Oczywiście możemy zdecydować się na nieco większe natężenie, ale w takich granicach, by nie szkodziło to samej baterii. Trzeba pamiętać o tym, że każda ładowarka jest inna i w każdej ten czas ładowania również będzie inny. Oprócz natężenia prądu i napięcia, które w tej kwestii mają priorytetowe znaczenie, bardzo duże znaczenie ma także typ ładowarki. Z zupełnie inną prędkością ładować będzie ładowarka sieciowa, inaczej samochodowa, a jeszcze inaczej, gdy podłączymy telefon za pomocą kabla do naszego laptopa.
W większości przypadków ładowarki telefonów mają napięcie 5V, a zmienne natężenie, które może wahać się między 1 – 2,1 A. Dotyczy to tych ładowarek tradycyjnych. A jak z innymi? Samochodowe mają napięcie od 3,6 – 20 V, a natężenie od 0,7 – 4,8 A. Indukcyjne mają napięcie od 5 – 9 V i natężenie od 1 – 2 A, a ładowane przez USB są zależne od standardu USB. Te standardowe mają napięcie 5V i natężenie 0,5A, USB 3.0 i 3.1 ma natężenie 0,9A, a USB typu C od 0,5 – 3A.
Przed zakupem ładowarki warto z takimi parametrami się zapoznać, aby móc wybrać najlepsze z możliwych dla nas rozwiązanie.