Koń – tak czy nie?

Koń - tak czy nie?

Koń – tak czy nie? Dbanie o swoją kondycję fizyczną nabiera coraz większego znaczenia w życiu wielu ludzi. Z biegiem czasu coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, jak ważna jest aktywność fizyczna i odpowiednia dieta. Ale jaki rodzaj aktywności fizycznej wybrać? Wszystko zależy od osobistych preferencji i możliwości. Istnieją popularne sporty, które prawie każdy może uprawiać i cieszyć się nimi. Należą do nich na przykład fitness, jazda na rowerze, gimnastyka i inne sporty o niskim wpływie.

Inne sporty, takie jak jazda konna, narciarstwo czy skoki na bungee, wymagają specyficznych zainteresowań i przede wszystkim zamiłowania do kontaktu z naturą. Z medycznego punktu widzenia ćwiczenia na świeżym powietrzu są znacznie zdrowsze. Jeśli masz taką możliwość, powinieneś ją wykorzystać dla własnej korzyści. Z kolei liczne badania psychologów dowiodły, że kontakt z naturą w postaci zwierząt korzystnie wpływa na psychikę człowieka, łagodzi stres, koi nerwy i przynosi ogromną satysfakcję. Ludzie, którzy zmagają się ze stresem emocjonalnym w ciągu dnia, na przykład w pracy, mogą otrzymać zwierzaka, który pocieszy i ukoi nerwy po całym dniu walki o przetrwanie w naszym nowoczesnym, gorączkowym świecie. Pies, kot czy świnka morska to wspaniały towarzysz codziennych trosk i źródło radości. Niestety może też stać się uciążliwym lokatorem w naszym mieszkaniu. Jeśli obawiasz się, że możesz nie być w stanie opiekować się swoim zwierzakiem, możesz spróbować innych sposobów przebywania ze swoim zwierzakiem.

Tutaj przychodzi do nas jazda konna. Konie, które spotykamy, nie mieszkają z nami i często w ogóle nie są naszą własnością. Tym samym odpowiedzialność za jego opiekę i koszty utrzymania spada na kogoś innego. Miłośnicy jeździectwa muszą tylko przyjść do stadniny, zapłacić ustaloną kwotę i uzyskać określoną ilość czasu jazdy. Możesz mieć konia gotowego do jazdy, osiodłanego i zawiązanego w wodze, ale możesz też sam zająć się przygotowaniami do wyprawy. Niektórzy ludzie lubią siodłać i pielęgnować konia, a nawet czyścić jego futro lub kopyta. Bezpośredni kontakt ze zwierzętami daje satysfakcję, a bliskość tak pięknych i majestatycznych stworzeń wspaniale wpływa na stan emocjonalny. Wspomniane poczucie satysfakcji wynika zapewne z zamiany odpowiedzialności i troski o konia w takim momencie. Dbając o swojego zwierzaka, dbasz również o swoje zdrowie. To bardzo dobry interes, ponieważ obie strony na tym zyskują.

Koń - tak czy nie?
Koń – tak czy nie?

Istnieją również praktyki jazdy konnej z własnymi wierzchowcami. Posiadanie własnego domu na wsi lub w pobliżu miasta znacznie zwiększa Twoje szanse na zakup konia. Jednak zwierzę tej wielkości jest trudne do utrzymania w domu, więc może warto od razu postarać się o stajnię. Budynki przystosowane do potrzeb koni na tym się nie kończą, ponieważ ten czworonóg wymaga dużo ruchu i musi codziennie biegać po padoku lub pastwisku. Niezależnie od pory roku właściciele koni muszą być przygotowani na zapewnienie im odpowiedniej dawki aktywności fizycznej. Oprócz wyżywienia i noclegu, koń potrzebuje odpowiednio zbilansowanej diety, która doda mu sił i zachowa zdrowie, nie powodując przy tym problemów z nadwagą. Konie zawsze wyglądają na szczupłe i silne, ale jeśli właściciel o nie nie dba, na pewno można je znaleźć w kiepskiej kondycji.

Dobre jedzenie i różne witaminy to nie wszystko, bo sama jazda wymaga sporo sprzętu. Wzmianka o siodłach i uzdy to tylko wierzchołek góry lodowej. Każdy, kto na co dzień pracuje z końmi, wie, jak wiele sprzętu potrzebuje koń. Są to różnego rodzaju materiały ochronne, takie jak koce i zakrycia szwów. Na grzbiecie konia, pod siodłem, powinien znajdować się czaprak, czyli gruby kawałek materiału, który chroni delikatną skórę zwierzęcia przed urazami i otarciami. Poza tym są różne rodzaje uzdy i różne siodła, bo nie każde pasuje do wszystkiego.

Jazda konna obejmuje wiele różnych sportów. Niektórzy decydują się na skoki i przeskakiwanie przeszkód z koniem. Inni wybierają wyścigi samochodowe i ścigają się po torze z zawrotną prędkością. Grupa jeźdźców zdecydowała się na trening ujeżdżeniowy, podczas którego koń uczy się różnych sztuczek, które musi wykonywać z największą gracją, aby uzyskać wysokie noty od sędziów. Opcja jazdy rekreacyjnej, jeśli jeździec nie czuje potrzeby ścigania się, ma swoje uroki iw opinii wielu jest jedynym słusznym sposobem wykorzystania zwierzęcia.

Dla nich jeździectwo powinno być partnerstwem, a nie eksploatacją konia. Wycieczki poza tereny, malownicze widoki i spontaniczne galopy wzdłuż wybrzeża to zwieńczenie całej ciężkiej pracy, jaką musi wykonać twój koń. Jako mądre i dostojne zwierzę, koń może odpłacić swojemu panu posłuszeństwem i miłością i nigdy celowo nie skrzywdzi swojego pana, chyba że jest to niezamierzone. Miłośników koni to jednak nie martwi, dostrzegają jasną stronę współpracy koni i ludzi.

Pamiętaj, że jazda konna wymaga dobrze dobranego ubioru jeździeckiego. Na przykład potrzebujemy specjalnego rodzaju spodni rowerowych, zwanych bryczesami. Są to specjalnie skrojone spodnie, które są odpowiednio wzmocnione.