Technologia już od kilkunastu lat ulega intensywnemu rozwojowi. Nikt przecież w XX wieku nie spodziewałby się, że komputer będzie wielkości niewielkiego pudełka, a telefony komórkowe będą mieścić się w kieszeni od spodni. Urządzenia elektroniczne przejęły na siebie ogrom funkcji, przez co stały się wręcz nieodłącznym elementem codzienności każdego człowieka. Komputery bowiem zaczęły odgrywać jeszcze bardziej znaczącą rolę z powodu panującej pandemii.
Praca czy też edukacja przeniosły się do świata wirtualnego, a tym samym każdy z nas zaczął poświęcać jeszcze więcej czasu na wszelkie aktywności związane z elektroniką. Skutkiem tego jest fakt, iż coraz popularniejsze stają się terapie uzależnień od Internetu. Szczególnie potrzeba ich widoczna jest wśród najmłodszych, którzy to najbardziej podatni są na oddziaływanie różnych bodźców. Czym jednak jest uzależnienie od komputera, a zarazem od Internetu, który jest jego integralną częścią?
Negatywne skutki nauki zdalnej
Wraz z rozpoczęciem się pandemii groźnego wirusa, szkoły zostały zmuszone do przeprowadzania zajęć w sposób zdalny. Umożliwiło to zapewnienie ciągłości edukacji, jednak nie obyło się bez pojawiających się problemów. Jednym z nich stał się bardzo długi czas, jaki dzieci musiały przebywać przed ekranem laptopa czy też komputera. Co więcej, często okres zajęć zamieniał się w rozrywkę. Nikt przecież nie mógł kontrolować, czy aby na pewno nasze dziecko poświęca przeznaczony czas na edukację. W niektórych przypadkach okazywało się, iż zamiast lekcji matematyki lub języka polskiego odbywały się grupowe rozgrywki w popularne gry. Pomijając fakt, że postępowanie takie gwarantowało stałe braki wiedzy wśród młodzieży, zwiększało ono ryzyko uzależnienia. Czym tak ono naprawdę jest?
Cichy niszczyciel życia
Uzależnienie od gier, nie tylko od komputera, często na początku nie posiada żadnych objawów. Ot, jedynie spędzanie większej ilości czasu przy danej czynności lub zażywanie danej substancji. Jak się jednak okazuje, wraz z biegiem czasu nieleczony nałóg może mieć tragiczne skutki. Stąd, coraz większą popularność zyskują ośrodki leczenia uzależnień od Internetu. Problem ten staje się naprawdę poważny, gdyż młodzież w coraz większym stopniu koreluje swoje życie z technologią. Uzależnienie od komputera czy też innego urządzenia elektronicznego objawia się poprzez między innymi:
- poświęcanie znaczącej ilości swojego czasu na wspomniane rozrywki,
- obsesyjne myślenie o korzystaniu z nich,
- problemy na tle psychicznym związane z odwykiem (agresja, stany lękowe czy też niepokój),
- naśladowanie niektórych czynności, które wykonujemy na komputerze czy też smartfonie.
Jeśli zaobserwujemy powyższe objawy u naszej pociechy, warto jest udać się do odpowiedniego centrum psychoterapii, by w razie potrzeby rozpocząć konieczną terapię dla osób uzależnionych. Brak reakcji wiązać może się z nieodwracalnymi skutkami nałogu, które objawiać się mogą na wielu płaszczyznach. Najpoważniejsze dotyczą zdrowia naszego dziecka. Długie przebywanie przed ekranem komputera lub laptopa wiąże się bowiem z poważnymi problemami ze wzrokiem. Jego pogorszenie jest zazwyczaj nieodwracalne, a okulary bywają dużym wydatkiem dla budżetu domowego. Warto także zwrócić uwagę na wady postaw, które zbierają coraz to szersze żniwo. Kręgosłup jest w tym wypadku najbardziej narażony, a wraz z tym wzrasta ryzyko wystąpienia skolioz. Najczęstszymi jednak problemami są te związane z psychiką chorego. Dziecko bowiem stawać się może aspołeczne, a tym samym zrywać kontakty ze znajomymi na rzecz wirtualnej rozgrywki. Co więcej, ujawniać się mogą także kłopoty z koncentracją oraz pamięcią, co znacznie uprzykrzyć może życie szkolne. Najgorszym jednak skutkiem uzależnienia dziecka od komputera jest zanik innych pasji. Okres dzieciństwa i dojrzewania jest szczególny, gdyż wtedy też człowiek rozwija się najbardziej intensywnie. Zaburzenie związane ze znacznym poświęcaniem czasu na jedną aktywność, a nie próbowanie wciąż nowych rzeczy może w przyszłości odbić się na chociażby kreatywności chorego. Warto więc jak najszybciej zidentyfikować problem, a następnie zwalczyć go.
Jak pokonać uzależnienie?
Mimo, iż zdawać się może, że problem da się rozwiązać na własną rękę, prawda jest zupełnie inna. Najbardziej pewną, a zarazem skuteczną opcją jest udanie się ośrodka odwykowego, gdzie pod okiem wykwalifikowanych specjalistów odbywać się będzie prawidłowe leczenie uzależnienia. Przystąpienie do niego, gdy objawy zostały rozpoznane we wczesnej fazie nałogu jest wręcz gwarancją sukcesu i rozwiązania problemu. Nie bójmy się więc podjąć ważnej decyzji odnośnie rozpoczęcia leczenia, jeśli mamy obawy, że nasza pociecha nie kontroluje ilości czasu spędzanego przed komputerem. Dobrym sposobem może być także ustawienie okresowych blokad, co poniekąd zmusza dziecko do wykorzystania dnia w sposób inny niżeli gry online. Każdy z nas ma tylko jedno życie, stąd więc należy się o nie odpowiednio zatroszczyć, by było długie i pomyślne. Starajmy się więc nie dopuścić do rozwoju poważnego problemu, jakim jest uzależnienie, nie tylko od komputera.