Rehabilitacja – wszystko, co trzeba o niej wiedzieć

Rehabilitacja – wszystko, co trzeba o niej wiedzieć

Rehabilitacja – wszystko, co trzeba o niej wiedzieć – to nic innego jak szereg działań mających na celu poprawę i ułatwienie codziennego funkcjonowania osoby poddawanej leczeniu. Panuje błędne przekonanie, że rehabilitacja jest tylko dla sportowców i osób aktywnych fizycznie. Jednocześnie jest niezwykle potrzebny osobom starszym, które z powodu choroby muszą długo leżeć w łóżku, a także osobom, które przeszły różne operacje lub zabiegi.

Sposób i rodzaj rehabilitacji dostosowywany jest do indywidualnych potrzeb pacjenta oraz rodzaju urazu, jakiego doznał. Obecnie dostępnych jest wiele urządzeń i metod, które znacznie ułatwiają pracę fizjoterapeutom, ale co najważniejsze usprawniają sam proces rehabilitacji.

Wskazania do wyzdrowienia

rehabilitacja medyczna Szczecin
rehabilitacja medyczna Szczecin

Rehabilitacja ma na celu poprawę funkcji wszystkich układów organizmu pacjenta. Może pomóc w leczeniu wielu chorób, a także przyspieszyć powrót do zdrowia, na przykład po operacji. Istnieje wiele czynników, które mogą skłonić osobę do skierowania na rehabilitację. Do najważniejszych i popularnych wskazań należą:

  1. Dyskineza – zmniejszone lub zwiększone napięcie mięśniowe, które może być wynikiem długotrwałego leżenia (np. podczas pobytu w szpitalu)
  2. Uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego
  3. Choroby autoimmunologiczne, genetyczne i metaboliczne – np. stwardnienie rozsiane, zespół Downa
  4. Różne wady postawy – skolioza, lordoza, krzywe stopy
  5. Rany
  6. Operacja
  7. Dysplazja stawów
  8. Reumatyzm
  9. Opóźnienie rozwoju psychomotorycznego
  10. Nawracające bóle głowy o dowolnej przyczynie

Metoda rehabilitacji

Współczesna medycyna oferuje pacjentom szeroki wachlarz metod rehabilitacyjnych – od tradycyjnej terapii manualnej po bardziej nowoczesne metody jak taping czy krioterapia. Właściwy dobór metody rehabilitacji nie tylko pozwala na jej efektywniejsze funkcjonowanie, ale co najważniejsze maksymalizuje komfort pacjenta. Do najpopularniejszych metod należą:

  • Terapia manualna/Chiropraktyka
  • Krioterapia
  • Nagranie
Rehabilitacja – wszystko, co trzeba o niej wiedzieć
Rehabilitacja – wszystko, co trzeba o niej wiedzieć

Chiropraktyka opiera się głównie na specjalnie opracowanych masażach. Jest bardzo pomocny w leczeniu schorzeń kręgosłupa, stawów, mięśni i powięzi. Oprócz klasycznych rodzajów masażu leczniczego stosuje się specjalne formy ucisku i chwytów. Tego typu rehabilitacja może poprawić funkcję narządu ruchu i pomóc złagodzić w nim dolegliwości bólowe. Największą zaletą tej metody rehabilitacji jest niewątpliwie to, że nie wymaga specjalistycznego sprzętu, a sam zabieg dobierany jest w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta.

Krioterapia to zabieg wykonywany w bardzo niskich temperaturach. Stosowany jest w leczeniu różnego rodzaju bólu i obrzęków, a także pomaga przy stanach zapalnych. Istnieją dwa rodzaje tej metody rehabilitacji – krioterapia miejscowa i krioterapia ogólna. W obu przypadkach krioterapia wymaga odpowiedniego sprzętu do jej przeprowadzenia. W pierwszym przypadku jest to przenośne urządzenie, które wygląda jak odkurzacz, który uwalnia opary z ciekłego azotu. Jeśli chodzi o krioterapię ogólną, przeprowadza się ją przy użyciu specjalnej zamrażarki. Przed wejściem do takiej sali przeprowadza się badanie lekarskie i wywiad z pacjentem.

Taping to coraz bardziej popularna metoda rehabilitacji polegająca na umieszczaniu na ciele specjalnych plastrów. Metoda ta staje się coraz bardziej popularna, ponieważ działanie plastra można odczuć natychmiast po nałożeniu go na bolące miejsce. Taśma jest popularna, ponieważ jest praktycznie bezinwazyjna, a skład plastra nie zawiera żadnych dodatkowych substancji chemicznych, takich jak leki. Jest bardzo przydatny w stabilizacji stawów, zmniejszaniu obrzęków, poprawie funkcji układu limfatycznego i gojeniu się ran.

Rehabilitacja osób starszych i dzieci

Wykazano, że terapia ruchowa, znana również jako kinezjologia, oraz gimnastyka korekcyjna są bardzo skuteczne w rehabilitacji osób starszych i dzieci. Opiera się głównie na specjalnie dobranych układach gimnastycznych, aby całkowicie wyeliminować niepełnosprawności ruchowe.
W zależności od rodzaju ćwiczeń wykonywanych w trakcie leczenia, terapię ruchową dzielimy na następujące rodzaje:

  • Ćwiczenia bierne – wszystkie ruchy ciała wykonywane są przez fizjoterapeutę lub specjalny sprzęt i to bez aktywnego udziału pacjenta
  • Aktywne ćwiczenia – ćwiczenia z aktywnym udziałem pacjenta
  • Ruch samopomocowy – pacjent wykorzystuje siłę mięśniową kończyny zdrowej do wspomagania ruchu kończyny chorej

Ponieważ osoby starsze i dzieci są słabsze fizycznie niż dorośli czy młodzież, istnieje wiele przeciwwskazań do rehabilitacji specjalistycznym sprzętem jakim jest krioterapia. Dlatego terapia ruchowa jest szczególnie ważna w leczeniu pacjentów należących do tych grup wiekowych, ponieważ jest nieinwazyjna i może być wykonywana u większości pacjentów.