Domy kanadyjskie, czyli drewniane domy modułowe, swoją nazwę zawdzięczają popularności, którą zdobyły w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Uważane są za energooszczędne, tanie i szybkie w budowie oraz pozwalają na łatwą rozbudowę. To sprawia, że wydają się całkiem dobrym rozwiązaniem dla przeciętnego konsumenta w Polsce. Jednak pomimo tego nie cieszą się dużą popularnością w naszym kraju i wciąż przegrywają z tradycyjną technologią opartą na betonie i cegłach. Jak to się stało? Przyczyny tego stanu rzeczy możemy upatrywać w mitach, które narosły wokół domów kanadyjskich.
Czy domy kanadyjskie https://domyhbe.pl/pl są wytrzymałe?
Do tej pory w Polsce, najczęściej wykorzystywano technologię budowy domów kanadyjskich do stawiania domków letniskowych. Raczej mało kto decydował się na postawienie domu kanadyjskiego całorocznego. Związane było to z przekonaniem, że domy wykonane z drewna są mniej trwałe niż domy murowane. Tego typu pogląd ma swoje korzenie w latach dziewięćdziesiątych, kiedy to brakowało odpowiednich preparatów zabezpieczających oraz korzystano z drewna gorszej jakości, które nie było odpowiednio suszone i konserwowane. Jednak obecnie technologia pozwala na tworzenie wytrzymałych domów drewnianych, które spokojnie będą nam służyć przez długie lata.
Do zbudowania domu kanadyjskiego dobrej jakości wykorzystuje się w Polsce drewno świerkowe. Drewno świerkowe jest trwałe, a dodatkowo szeroko dostępne. Aby przygotować drewno do budowa domu szkieletowego https://domyhbe.pl/pl/wiedza, musi ono być sezonowane oraz czterokrotnie strugane i pokrywane preparatami przeciwgrzybicznymi i przeciwogniowymi. To zapewni mu odpowiednią jakość, która nada się na budowę domu.
Domy kanadyjskie i temperatura
Wiele osób uważa, że domy kanadyjskie nie są odpowiednimi budynkami do mieszkania całorocznego, ponieważ mają złe parametry termiczne. W lecie za szybko się nagrzewają, a w zimnie trudno je ogrzać. W tym poglądzie jest ziarno prawdy. Drewno nie posiada właściwości akumulacji ciepła, przez co domy szybko się wychładzają przejmując temperaturę z zewnątrz. Z drugiej strony można wyjątkowo szybko ogrzać taki dom. Wystarczy godzina, aby podnieść temperaturę o kilkanaście stopni.
Problem z ogrzewaniem domów kanadyjskich można rozwiązać wykorzystując nowoczesne sposoby izolacji. Warto w tym miejscu wspomnieć o właściwościach termoizolacyjnych drewna. Opór cieplny drewna jest zmienny i rośnie wraz ze spadkiem temperatury. Oznacza to, że im niższa temperatura na zewnątrz, tym silniejsza izolacja.
Aby dobrze zaizolować dom kanadyjski należy skupić się nie tylko na samych ścianach, ale i łączeniach pomiędzy belkami konstrukcyjnymi. W domu drewnianym podstawę ściany stanowi poszycie z płyt drewnopochodnych. Dla lepszej izolacji należy je zabezpieczyć folią wiatroizolacyjną, która poza wiatrem, chroni ściany również przed wilgocią. Dodatkowo warto rozważyć zainwestowanie w wełnę mineralną lub płytę z włókien drzewnych. Natomiast zewnętrzna strona domu powinna zostać zabezpieczana oblicówką z drewna lub winylu. Ściany we wnętrzu domu izoluje się dodatkowo folią paroizolacyjną, która ochroni ścianę przed wilgocią pochodzącą z wnętrza budynku.
Domy kanadyjskie izoluje się w inny sposób, niż tradycyjne domy murowane, jednak obecnie nie sprawia to większej trudności. Firmy specjalizujące się w budowie domów kanadyjskich oferuje różnego rodzaju pakiety zawierające różne rodzaje izolacji, dostosowane do naszych potrzeb.
Akustyka w domach kanadyjskich
Jednym z problemów, o których się wspomina mówiąc o domach kanadyjskich, jest zła akustyka. Krytycy technologii drewnianej mówią o hałasie, trzaskach oraz o drganiach podłóg i ścian. Jednak tak jak w przypadku różnego rodzaju innych niedogodnościach, które mogą nas spotkać podczas użytkowania domu, w większości jest to spowodowane wyborem złych materiałów lub niedbałym wykonaniem. Porządnie zbudowany dom kanadyjski może zachowywać się podobnie do domu zbudowanego tradycyjnymi metodami.
Kwestie związane z akustyką są badane już na poziomie projekt domu drewnianego https://domyhbe.pl/pl/projekty i doboru materiałów. Czasem zastąpienie długich śrub krótkimi może mieć duży wpływ na zachowanie się podłogi czy ścian. Jednak najważniejsze jest wykorzystanie różnego rodzaju izolacji akustycznej. Obecnie zarówno w domach tradycyjnych, murowanych, jak i kanadyjskich, wykorzystuje się specjalnie przygotowaną izolację, której zadaniem jest wygłuszenie nieprzyjemnych dźwięków. Zadowalającą formą izolacji akustycznej w przypadków domów kanadyjskich jest już sama warstwa ocieplenia, która zabezpiecza drewno.
Czy domy kanadyjskie są tanie?
Powszechnie uważa się, że są to domy stosunkowo niedrogie w porównaniu do domów budowanych w sposób tradycyjny. I jest to prawda. Budowa takiego domu, nawet w polskich warunkach, jest tańsza, choć wciąż jest to kosztowna inwestycja. Głównie ze względu na to, że w naszym kraju to wciąż młoda technologia i brakuje na rynku firm, które zajmowałyby się budową domów kanadyjskich.
- budowa domów cennik opolskie https://domyhbe.pl/pl/budowa-domow-drewnianych-opolskie
- budowa domów drewnianych całorocznych https://domyhbe.pl/pl/realizacje/dom-od-do-z
- budowa domow z drewna Wrocław https://domyhbe.pl/pl/budowa-domow-drewnianych-wroclaw