Jakie rolety pasują do mieszkania w stylu skandynawskim?

Prostota i minimalizm połączone z ciepłym i przytulnym charakterem pomieszczenia. Tak właśnie można określić styl skandynawski, który w aranżacji wnętrz króluje już od wielu sezonów. Polacy zakochali się we wnętrzach wzorowanych na domach z dalekiej Północy. Jasne kolory, kontrasty, duża ilość drewna to środki, które zapewnią nam doskonale skomponowany klimat skandynawskiego wnętrza. Wiele osób zastanawia się jednak jak dobrać rolety, które nie złamią konwencji a wręcz przeciwnie – podkreślą magię północnego stylu. Podpowiadamy jakie rolety będą idealne do mieszkania w stylu skandynawskim. 

Jak zdefiniować styl skandynawski?

rolety na wymiar WrocławW ostatnich latach coraz więcej Polaków inspiruje się stylem skandynawskim. Jakie są kryteria definiujące ten rodzaj urządzania wnętrz? Otóż styl skandynawski został stworzony na podstawie inspiracji surowymi krajobrazami Europy Północnej. Najistotniejszym elementem jest tu minimalizm, który oddaje estetykę skandynawskiej surowości. Łączy się on z dużym szacunkiem do natury, dlatego w mieszkaniach inspirowanych północnym stylem znajdziemy dużo naturalnego drewna. Będzie ono obecne nie tylko w meblach i dodatkach, ale także w takich detalach jak podłogi, schody czy ramy okienne. Są one doskonale wkomponowane w dominujące we wnętrzu barwy – różne odcieni bieli, szarości i beżów. Ich mieszanka sprawia, że pomieszczenia wydają się bardziej przestronne. Uzupełnione naturalnymi materiałami tworzą efekt surowego, ale jednocześnie bardzo ciepłego i przytulnego wnętrza. 

Jakie rolety pasują do mieszkania w stylu skandynawskim?

Rolety są bardzo istotnym elementem wyposażenia domu. Od wielu lat sukcesywnie zastępują w polskich domach koronkowe firany i ciężkie zasłony. Są wygodne w użytkowaniu, pozwalają zasłonić wnętrze domu przed wzrokiem wścibskich sąsiadów oraz chronią nas przed słońcem i upałem. Jakie jednak rolety wybrać, aby spełniały one styl wnętrza skandynawskiego? 

Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że rolety w stylu skandynawskim muszą być doskonale skomponowane z otoczeniem. Jeżeli wybierzemy takie, które będą znacząco odstawały kolorem albo sprawią wrażenie zbyt ozdobnych, musimy liczyć się z tym, że harmonia wnętrza zostanie znacząco zaburzona. Warto też zdawać sobie sprawę z tego, że w ojczyźnie skandynawskich wnętrz zimy trwają długo. Mieszkańcy tamtych okolic dbają więc o to, aby ich wnętrza były dobrze oświetlone, jasne i przestronne. Dlatego starają się oni podkreślić istotę światła słonecznego, a nie je wytłumiać. Dlatego komponując polskie mieszkanie w stylu Północnym w dużej mierze musimy improwizować. 

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na kolory. Rolety w mieszkaniu inspirowanym stylem skandynawskim powinny być wykonane w jasnych kolorach – odcieniach bieli lub beżu. Istotne jest także to, aby były one wykonane z lekkiego naturalnego materiału, takiego jak bawełna czy len. Istotne jest to, aby komponowały się one z wnętrzem i podkreślały jego indywidualne cechy. Prostota i indywidualizm to tropy, którymi powinniśmy się kierować. 

Rolety w kasecie. Dlaczego warto je wybrać? 

Do wnętrza skandynawskiego doskonale pasowały będą rolety w kasecie. Dlaczego? Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę fakt, że są one wykonywane na miarę, dlatego doskonale dopasują się do szerokości okna bez konieczności inwazyjnego montażu. Kaseta jest naklejana do ramy okiennej, nie musimy więc wykonywać żadnych wierceń. Niezwykle istotna jest także kwestia tego, że kolor kasety może być idealnie dopasowany do koloru ramy okna. Jest to szczególnie ważne w domach i mieszkaniach, które charakteryzują się drewnianymi oknami. Kaseta idealnie dopasowana do szerokości okna i komponująca się kolorystycznie z ramą będzie harmonijnie pasowała do całości wnętrza. Kolejną istotną kwestią jest materiał. W przypadku rolet w kasecie możemy wybrać dokładnie taki materiał, o jaki nam chodzi. Możemy wybrać zarówno naturalne materiały, jak i te imitujące bawełnę lub len.

Rolety w kasecie nie zacinają się ani nie marszczą, dlatego są bardzo przyjemne w użytkowaniu i bezpieczne dla małych dzieci oraz zwierząt. Doskonale dopasowana do stylu wnętrza będzie estetycznym i funkcjonalnym elementem mieszkania.

Styl skandynawski cechuje się surowym minimalizmem, który idealnie komponuje się z ciepłym i przytulnym wykończeniem, który zainspirowany jest bliskością natury. Jeżeli chcemy dobrać do takiego wnętrza rolety materiałowe z Krakowa, które będą się z nim harmonijnie komponowały powinniśmy kierować się zasadą minimalizmu oraz naturalności. Rolety w skandynawskim wnętrzu powinny być jasne, delikatne i minimalistyczne w stylu, wykonane z naturalnych materiałów lub takich, które tę naturalność imitują. Dobrym pomysłem może być zainwestowanie w wykonane na miarę rolety w kasecie. Jednak każde rolety wykonane w jasnych kolorach, minimalistyczne i proste w formie mogą doskonale spełnić tę funkcję. Pamiętajmy żeby kierować się własnym poczuciem stylu i intuicją. Wyznaczone ramy powinny być bowiem dla nas jedynie inspiracją.