Na co należy zwrócić uwagę, kupując pościel dla dzieci?

Zakup pościeli wydaje się dosyć prostą czynnością, jednak jeśli chodzi o pościel dla dzieci wielu rodziców ma z tym dosyć poważny problem. Pościel powinna przede wszystkim zapewniać spokojny sen, jednak dosyć ważne jest również to, aby nie wywoływała żadnych reakcji alergicznych, będąc przy tym przyjemną dla ciała dziecka. Na co należy zatem zwrócić uwagę, decydując się na zakup pościeli dla dziecka?

Rozmiar poszewek na kołdrę i poduszkę

Podczas zakupu pościeli dla dzieci najważniejszym parametrem, na jaki należy zwrócić uwagę jest jej rozmiar. Aby zatem dokonać odpowiedniego wyboru, powinniśmy przede wszystkim znać dokładne wymiary kołdry oraz poduszki. Ważne jest to, aby zarówno kołdra, jak i poduszka idealnie mieściły się w poszewce, ponieważ zwisający z łóżka naddatek będzie utrudniał nie tylko utrzymanie kołdry w należytym porządku, ale również spokojny sen https://www.lamilani.pl/pl/c/Kokon-niemowlecy/71. Standardowym rozmiarem pościeli dla dzieci jest 140×200 cm (idealnie sprawdza się w przypadku dziecięcego łóżka jednoosobowego). W przypadku nieco starszych dzieci konieczny może okazać się zakup nieco większej pościeli w rozmiarze 160×200 cm. Jeśli chodzi natomiast o poduszki to standardowym rozmiarem jest 70×80 a w przypadku tzw. jaśków 40×40 cm.

Zamykanie pościeli i rodzaje zapięć

Najczęściej spotykanym obecnie zapięciem pościeli jest oczywiście zamek błyskawiczny, który z czasem może jednak się zepsuć. W takim przypadku należy go wymienić lub zastosować sprawdzony babciny sposób, a mianowicie smarowanie świeczką (jeśli problem nie jest zbyt poważny). W sklepach można również znaleźć pościel zapinaną na guziki, na plastikowe napy (coraz rzadziej stosowane), na zakładkę (głównie w poszewkach na poduszki) lub na kopertę.

Tkanina, z której wykonana jest pościel

pościel z bawełny

Bardzo ważnym elementem pościeli dla dzieci, na który należy zwrócić uwagę podczas jej zakupu jest oczywiście materiał, z którego została ona wyprodukowana, ponieważ to właśnie od tego parametru zależy komfort oraz wygoda w trakcie snu. Jednym z najpopularniejszych obecnie materiałów jest bawełna, którą możemy znaleźć w kilku odmianach takich jak bawełna gładka o splocie krzyżowym, bawełna satynowa, czy też kora bawełniana. Bawełna to w pełni naturalny materiał, który jest przyjazny dla ciała dziecka, nie powoduje przegrzania organizmu latem i dobrze grzeje zimą. Taką pościel po praniu należy przeprasować, gdyż gniecie się, jednak proces ten można całkowicie pominąć, decydując się na zakup pościeli wykonanej z kory bawełnianej. Taka pościel ma dosyć charakterystyczną fakturę, gdyż jest nieco chropowata i szorstka w dotyku, co wielu dzieciom może niestety przeszkadzać. Nieco przyjemniejsza w dotyku jest pościel flanelowa, która jest dosyć ciepła, dlatego też idealnie sprawdza się w nieco chłodniejszych miesiącach roku. Wymienione powyżej rodzaje pościeli, choć są dosyć przyjemne w dotyku i zapewniają idealną ochronę termiczną, to jednak nie są polecane dzieciom, które zmagają się z alergią. Przyciągają bowiem do siebie spore ilości kurzu i roztoczy, utrudniając tym samym spokojny sen. W takim przypadku warto rozważyć zakup pościeli wykonanej z syntetycznych materiałów lub z jedwabiu (co jest znacznie lepszą opcją). Innym polecanym materiałem jest również wełna, ponieważ odpycha od siebie kurz i roztocza, a także zapewnia skuteczną termoizolację podczas snu.

ZOBAR TAKŻE:

Pozostałe parametry

Podczas zakupu pościeli warto przyjrzeć się dokładnie informacjom zamieszczonym na etykiecie, zwracając szczególną uwagę na temperaturę prania. Jak wiadomo, poszczególne materiały mogą być prane w różnych temperaturach, co ma dosyć istotne znaczenie w przypadku dzieci cierpiących na alergię. W takim przypadku niezwykle ważne jest całkowicie pozbycie się roztoczy i częste pranie pościeli w pralce w temperaturze 60 stopni Celsjusza. Warto zatem zadbać o to, aby wybrana pościel mogła być prana w takiej właśnie temperaturze. Kolejnym dosyć ważnym elementem, na jaki należy zwrócić uwagę jest certyfikat jakości, który powinien potwierdzać, iż dana pościel jest całkowicie bezpieczna dla dziecka. Ostatnim istotnym elementem jest kolorystyka i wzornictwo znajdujące się na pościeli, które powinno nie tylko współgrać z ogólną aranżacją pokoju dziecięcego, ale również podobać się samemu maluchowi. Obecnie dosyć popularne są pościele, na których znajdują się bohaterowie znanych bajek, komiksów oraz serialów, jednak ostateczną decyzję powinno podjąć dziecko wedle własnych upodobań.

Zakup pościeli dziecięcej wbrew pozorom, nie jest wcale takie trudne, jednak wymaga od nas przynajmniej podstawowej znajomości niektórych najistotniejszych parametrów takich jak materiał wykonania, temperatura prania, rozmiar, czy też rodzaj zapięcia https://www.lamilani.pl/pl/c/Spiworki/78. Najtrudniejszy jest oczywiście wybór odpowiedniego materiału, jednak, zamiast sięgać po pościele syntetyczne, lepiej postawić na naturalność a w szczególności na bawełnę, jedwab oraz wełnę, które są nie tylko przyjemne dla ciała, ale również zapewniają zdrowy i długi sen, a to w życiu dziecka jest niezwykle istotne.