Wielki powrót tapet

Z ciekawych trendów wnętrzarskich ostatnich lat należy odnotować powrót tapet. Nowoczesne technologie sprawiły, że obecnie dostępne tapety można uznać za dzieło sztuki – są piękne, wyglądają niczym obraz, mur lub krajobraz. Ich powrót do łask nabywców nie dziwi. Tapety ścienne są sposobem na szybką i tanią zmianę aranżacji pokoju. Potrafią całkowicie odmienić wnętrze. Nasz salon, sypialnia i pokój dziecięcy może dzięki tapecie wyglądać jak z żurnala.

Szeroki wachlarz możliwości zmiany wnętrza

Ściana to przestrzeń, którą można wielorako wykorzystać. Jest to dodatkowe miejsce na półki służące do przechowywania rzeczy i utrzymania porządku oraz niesamowita przestrzeń dekoracyjna. Na ścianie możemy położyć różnorodne płytki, kamień dekoracyjny, powiesić zdjęcia, obrazy, czy drobne ozdoby, np.: lampiony, lampki, maskotki, pamiątki z wakacji. Szczególnym rodzaj ozdoby na ścianę jest tapeta ścienna. Daje ona wiele możliwości zmiany wyglądu nie tylko ściany, ale także całego wnętrza. W zależności od rodzaju wybranego wzoru można wytapetować jedną ścianę lub cały pokój. Tapeta powinna być dopasowana do całości wnętrza, ale  nie może go przytłaczać. Wiele tapet jest dedykowanych nowoczesnym aranżacjom. Tapety winylowe i fizelinowe mają jeszcze jedną zaletę – znakomicie pokrywają drobne nierówności w ścianie, dzięki temu cały pokój wygląda elegancko i stanowi wizytówkę mieszkania.

Tapeta jako królowa wnętrza

Tapeta ścienna położona tylko na jednej ścianie przyciąga wzrok i zyskuje miano królowej wnętrza. Dominuje w pomieszczeniu. Pojedyncza ściana z tapetą wydziela wyróżnioną w ten sposób strefę.  Pomieszczenie zostaje jakby podzielone na przestrzeń z tapetą i miejsce, w którym nie ma takiej dekoracji. W jednej części pokoju tapeta staje się głównym elementem ozdobnym. Jeśli przykleimy tapetę w sypialni na ścianie za łóżkiem, to otrzymamy przytulniejsze wnętrze. Warto pamiętać, że wzrok osoby wchodzącej do pomieszczenia kieruje się zawsze na ścianę, na której położona jest tapeta ścienna.

Najpopularniejsze wzory tapet: wzory geometryczne, roślinne, zwierzęce, krajobrazy, obrazy, paski, kropki, tunele, gwiazdy, oraz tapety imitujące kamień, cegłę i drewno lub naśladujące wzornictwo barokowe. Osobną kategorię wzorów stanowią tapety ścienne dziecięce i kuchenne.  Najmłodszym spodobają się tapety ścienne z motywami bajkowymi, misiami, samochodami, zwierzętami, kosmosem, piłką nożną i dinozaurami.

Wielkość pomieszczenia a kolor tapety

Dobierając do wnętrza bardzo jasne lub w odwrotnie  intensywne, ciemne meble chcemy, aby ściana spełniała funkcję tła lub była dekoracją samą w sobie. Z jednej strony zależy nam na kontrastowym zestawianiu, z drugiej na płynnym przejściu – mebel i ściana. Osoby, które obawiają się wzorzystych tapet lub nie wiedzą, jaki wzór wybrać, bo przecież jest tak wiele pięknych motywów, że trudno zdecydować się na jedną tapetę ścienną, mogą kupić tapetę jednobarwną. Nie wymaga ona zmysłu dekoratorskiego. Wystarczy trzymać się prostej zasady – do mniejszych pomieszczeń najlepiej sprawdzają się tapety w jaśniejszych odcieniach, do większych można przykleić tapety w jaskrawych, mocnych, a nawet ciemniejszych kolorach. Tapeta o ciemniejszej kolorystyce ładnie kontrastuje z jasnymi meblami. Z kolei jasna tapeta rozjaśni wnętrze, w którym zostały ustawione ciemne meble. W małych pomieszczeniach tapeta ścienna , na której dominują takie barwy jak: biel, beże, pastele powiększa optycznie przestrzeń. Warto wiedzieć, że chłodne kolory np.: jasna zieleń, niebieski, biały, szarości wyciszają i znakomicie sprawdzają się do sypialni.  Z kolei barwy ciepłe, np.: żółty, czerwony, pomarańczowy pobudzają i będą idealnym wyborem do salonu lub gabinetu.

Tapety samoprzylepne

Wiele osób chętnie zdecydowałoby się na położenie tapety ściennej i na odświeżenie w ten sposób wnętrza, ale obawiają się bałaganu podczas tapetowania.  Z myślą o takich ludziach powstały tapety ścienne samoprzylepne. To idealny wybór dla osób, które nie lubią bałaganu  podczas tapetowania lub nie znoszą zapachu kleju. Przy zakładaniu tapety samoprzylepnej konieczna jest współpraca dwóch osób. Jedna z osób zajmuje się przyklejaniem fototapetę i wygładzaniem jej przyklejonych fragmentów, aby nie dopuścić do powstania pęcherzyków powietrza, a druga osoba naciąga bryt i podwija papier podkładowy. 

Dobrej jakości tapeta ścienna to zakup na lata. Charakteryzuje się trwałością, bardzo wysoką jakością  i łatwością w utrzymaniu czystości. Wyjątkiem są tapety papierowe, które można położyć jedynie w pokojach, w których domownicy przebywają rzadziej, ponieważ nie można ich czyścić na mokro. Tapety ścienne powróciły w chwale i zawojowały rynek.  Intensywne kolory, najróżniejsze wzory dają pewność, że każdy znajdzie w tej ofercie wzór  pasować do reszty aranżacji pomieszczenia. Dzięki bogatemu wzornictwu tapety spełniają oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Na powrocie tapety zyskały wnętrza. Niewielkim kosztem można stworzyć zupełnie nową aranżację i niepowtarzalny klimat w pokoju.