Usługi prawnicze w praktyce, czyli ile prawnik bierze za sprawę?

Prawo

Wielu obywateli każdego dnia zastanawia się nad tym, z jakimi kosztami wiąże się skorzystanie z profesjonalnych usług prawniczych. Niestety, trudno jest jednoznacznie określić stawki, ponieważ prawo określa tylko to, ile mogą one wynosić w wersji minimalnej. W przypadku prywatnych kancelarii ceny są zazwyczaj ustalane indywidualnie i dostosowywane do konkretnej sytuacji. Ile prawnik bierze za sprawę?

Jeśli jesteś jedną z tych osób, które zadają sobie to pytanie, najlepszym wyjściem będzie umówienie się na konsultację i ustalenie szczegółów ewentualnej współpracy. Wracając jednak do tematu minimalnych stawek, jakie są warunkowane przez polskie prawo, to istnieje kilka kwestii zasługujących na szczególną uwagę. Wiedza ta okazuje się bezcenna nie tylko dla ludzi aktywnie poszukujących wsparcia w dziedzinie prawa, ale również dla innych http://www.klimkowski-kancelaria.pl/10/prawo-upadlosciowe-i-restrukturyzacyjne. W końcu nikt nie wie, kiedy podobne informacje okażą się dla niego przydatne i pożyteczne.

Opłaty za czynności adwokatów i radców prawnych

Podczas ustalania wysokości opłat za usługi prawnicze, pod uwagę brane są następujące kwestie:

 • rodzaj prowadzonej sprawy (np. rozwodowa, karna, dotycząca prawa podatkowego),
 • stopień zawiłości problemu, jaki należy rozwiązać, 
 • nakład pracy, który musi zostać wykonany przez zatrudnianego profesjonalistę.

Oczywiście kosztami można manewrować w dowolny sposób. Należy jednak pamiętać, że nie można liczyć na najlepsze rezultaty, nie czyniąc ku temu odpowiednio wysokich inwestycji. To ile prawnik bierze za sprawę, często bardzo wiele mówi na temat skuteczności prowadzonych przez niego działań, a także o zaangażowaniu, jakie wkłada w rozwiązywanie kłopotów poszczególnych Klientów. Oszczędzanie na usługach prawnika, dobrego adwokata lub radcy prawnego zazwyczaj jest wysoce nieopłacalne https://kk-kancelaria.com. O wiele lepszym rozwiązaniem jest wniesienie raz dużej opłaty i otrzymanie gwarancji tego, że praca zostanie wykonana przez specjalistę tak, aby przyniosła, jak najlepsze efekty.

Jeśli chodzi o techniczne ujęcie sprawy opłat za usługi prawnicze różnego typu, to prezentuje się to w następujący sposób, jeśli wartość przedmiotu wynosi:

 • mniej niż 500 zł, to stawka minimalna jest równa 90 zł;
 • od 500 do 1500 zł — najniższe opłaty to 270 zł;
 • 1500-5000 zł, najmniejsze koszty to 900 zł;
 • od 5000 do 10000 zł — opłaty od 1800 zł;
 • 10000-50000 zł — stawka minimalna wynosi 3600 zł;
 • 50000-200000 zł — koszty rozpoczynają się od 5400 zł;
 • od 200 tys. do 2 mln zł — minimum 10800 zł;
 • od 2 do 5 mln zł — opłaty w wysokości 15000 zł;
 • więcej niż 5 milionów — najniższa stawka ma wartość 25 tys. zł.

Jednocześnie należy pamiętać, że powyższa tabela ma znacznie jedynie informacyjne. Poszczególne kancelarie świadczące usługi prawne mogą ustalać własne ceny. Dlatego każdorazowo najlepiej jest korzystać z konsultacji indywidualnych.

Zobacz więcej:

Usługi prawnicze: dlaczego warto korzystać z pomocy profesjonalistów?

Osoby oczekujące profesjonalnej pomocy prawnej powinny mieć świadomość, że wsparcie skutecznych specjalistów ma swoją cenę. Zawsze najlepiej jest wybierać te spośród kancelarii świadczących usługi prawnicze, które cieszą się doskonałą opinią wśród społeczeństwa http://www.klimkowski-kancelaria.pl/9/prawo-spadkowe. Poszukując takiego miejsca, warto zorientować się w poleceniach znajomych, rodziny lub — ostatecznie — zapoznać się z rekomendacjami dostępnymi w Internecie. Pamiętajmy, że najlepsze punkty, gdzie można uzyskać porady natury prawnej, zazwyczaj nie korzystają z popularnych narzędzi marketingowych, ponieważ w tej branży podobne działania są uznawane za dość nieetyczne. W końcu usługi tego typu są skierowane do bardzo wąskiego grona odbiorców.

Polecamy także:

Gdzie szukać bezpłatnej pomocy prawnej?

Usługi prawnicze to nie tylko płatne, renomowane kancelarie prawne, ale również bezpłatne wsparcie. Dotyczy to przede wszystkim porad udzielanych przez radców prawnych. Z reguły pełnią oni swoje dyżury w urzędach miejskich lub powiatowych. Zwykle przebywają tam przez kilka godzin tygodniowo. W tym czasie mieszkańcy mogą swobodnie korzystać ze wsparcia natury prawnej i posiłkować się wiedzą posiadaną przez specjalistów. Niestety, oczywistym minusem omawianego rozwiązania jest fakt częstych kolejek, który powoduje, że nie każdy jest w stanie uzyskać pomoc w określonym czasie. W sytuacjach kryzysowych, które wymagają podjęcia natychmiastowych kroków, konieczne jest skorzystanie z usług prawniczych świadczonych przez prywatną kancelarię.

Poznaj także:

Czy fora prawnicze to dobre źródło informacji?

Niektórzy decydują się na poszukiwanie odpowiedzi na pytania natury prawnej w Internecie https://kk-kancelaria.com/windykacja-dlugow-torun/. Warto wiedzieć, że fora prawnicze są całkiem ciekawym źródłem pozyskiwania informacji. Jednocześnie jednak należy przykładać wagę do tego, że mają one jedynie charakter poglądowy. Dzięki nim można wybudować sobie zdanie na określony temat i ustalić kierunek dalszego poszukiwania pomocy. Ostatecznie jednak skorzystanie z usług prawnika wydaje się nieuniknione, ponieważ specjalista zawsze posiada najświeższe dane i ma najszerszy pogląd na każdą sprawę.