Odbudowa paznokcia – ubytki w budowie paznokcia mają przede wszystkim wymiar estetyczny. Pacjenci często starają się zamaskować je lakierami bądź plastrami, jednak rzeczywiste rezultaty daje wyłącznie profesjonalna rekonstrukcja paznokcia. Jak wygląda zabieg i w jakich przypadkach należy do przeprowadzić?
Rekonstrukcja paznokcia – wskazania
Najczęstszą przyczyną, dla której podolodzy wykonują rekonstrukcję paznokcia, są urazy mechaniczne, powodujące ubytki w płytce. Każdemu z nas z pewnością zdarzyło się uderzyć paznokciem w coś twardego, jednak powodem powstawania ubytków może być również nadepnięcie czy najechanie na stopę na przykład kołem wózka. Niemniej jednak ubytki powstają również na skutek różnych schorzeń, w tym między innymi grzybicy paznokci. Problemem okazuje się wrastająca płytka, onycholiza, krwiak podpaznokciowy czy stan zapalny. Czasami pacjent musi dodatkowo zgłosić się do lekarza, który przeprowadzi stosowną terapię. Rekonstrukcja paznokcia możliwa jest bowiem wyłącznie w przypadku, gdy stan chorobowy zostanie zaleczony. W przeciwnym razie mogłoby wdać się zakażenie, które stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia pacjenta.
Na czym polega rekonstrukcja paznokcia?
Zabieg rekonstrukcji paznokcia polega na nałożeniu na płytkę masy żelowej, która swoją strukturą przypomina nieco naturalny paznokieć. W ten sposób uszczelniamy łożysko oraz płytkę paznokcia. Materiały, z których wykonana jest masa, mają właściwości przeciwgrzybicze, zatem doskonale sprawdzają się na przykład po leczeniu grzybicy paznokci. Na początek podolog musi opiłować za pomocą frezu powierzchnię, na którą zostanie naniesiona masa. Samo jej nałożenie to jeszcze nie koniec pracy, gdyż trzeba jej nadać odpowiedni kształt. Ma ona bowiem przypominać naturalny paznokieć, dlatego podolog musi odpowiednio opiłować materiał. Czasami decyduje też o założeniu opatrunku hydrożelowego, jeśli zachodzi taka konieczność. Dlaczego podolodzy najczęściej wybierają masę żelową? Powodem jest fakt, iż w najlepszy sposób imituje ona naturalny paznokieć, a dodatkowo jest bardzo elastyczna. Umożliwia to na przykład uprawianie sportów czy powrót do normalnego chodzenia. Warto pamiętać, że masa żelowa idealnie sprawdza się w przypadku, gdy zależy nam na zachowaniu naturalnego wyglądu paznokcia. Jest to bardzo istotne zwłaszcza latem, kiedy chętnie chodzimy w sandałach bądź w klapkach.
Laseroterapia a rekonstrukcja paznokcia
Jeśli nie chcemy decydować się na założenie masy żelowej, warto rozważyć laseroterapię. Nie daje ona niestety tak spektakularnych efektów, jednak pozwala uniknąć aplikowania sztucznych materiałów na płytkę paznokcia. Pod wpływem wiązki światła łożysko zostaje pobudzone, tak aby płytka mogła szybciej się zregenerować. Zazwyczaj podolodzy radzą, aby odbyć kilka zabiegów w równych odstępach czasowych. Laseroterapia nie jest szkodliwa, jednak proces leczenia z jej pomocą trwa bardzo długo – czasami nawet rok. W praktyce oznacza to, że droga do pięknych paznokci będzie naprawdę trudna i wyboista. Dlaczego więc laseroterapia uważana jest, mimo wszystko, za stosunkowo dobrą metodę rekonstruowania płytki paznokcia? Ponieważ nie we wszystkich przypadkach możliwe jest nałożenie masy żelowej. Mowa tutaj na przykład o zmienionych chorobowo paznokciach bądź innego rodzaju stanach, które wykluczają zastosowanie sztucznej substancji.
Kiedy można zrekonstruować paznokieć?
Większość pacjentów zgłasza się na rekonstrukcję paznokcia przed sezonem letnim. Chcąc założyć sandały lub klapki w najbliższym czasie, dbają oni o wygląd paznokci. Niemniej jednak do specjalisty powinniśmy się zgłosić od razu, gdy zauważymy ubytki w płytce paznokcia. Nie należy maskować ich samodzielnie, gdyż w ten sposób może dojść do zakażenia. Ubytki są o tyle niebezpieczne, że stanowią dobre środowisko do namnażania się drobnoustrojów. W efekcie może okazać się, że będziemy musieli poradzić sobie z o wiele większym problemem, a nie tylko z rekonstrukcją paznokcia. Podolog w pierwszej kolejności ocenia stan stóp, w tym również płytki paznokcia, a następnie proponuje pacjentowi najbardziej optymalne rozwiązanie.
Zobacz najlepsze usługi podologiczne:
Kto przeprowadza zabieg rekonstrukcji paznokcia?
Zabieg rekonstrukcji paznokcia nie jest specjalnie skomplikowany, jednak aby został wykonany prawidłowo, musi przeprowadzić go doświadczony podolog. Tego rodzaju usługę znajdziemy też w ofercie licznych gabinetów kosmetycznych, jednak musimy mieć na uwadze, że nie każda kosmetyczka jest jednocześnie podologiem. Rekonstrukcja paznokcia to nie wykonanie pedicure, a zastosowanie nowoczesnych metod, które pomogą poradzić sobie z problemem. Wybierzmy się więc do podologa, który posiada dużą wiedzę, a także umiejętności praktyczne. Dzięki temu mamy pewność, że przede wszystkim nie zaszkodzi on naszym paznokciom. Ponadto specjalista oceni, czy inne paznokcie są w dobrym stanie i nie wymagają przeprowadzenia konkretnych zabiegów. Pamiętajmy, że nie każde zmiany widoczne są gołym okiem, zwłaszcza dla osób, które nie posiadają wykształcenia kierunkowego ani doświadczenia w tym zakresie.