Ocieplenie poddasza pianką

Ocieplenie poddasza pianką

Ocieplenie poddasza pianką poliuretanową – co to jest? Jakie to może być? mój kraj znajduje się w klimacie umiarkowanym, z gorącymi latami, mroźnymi zimami i chłodnymi porami deszczowymi. Dlatego należy zwrócić uwagę na prawidłowy sposób docieplenia domu – tak, aby zapewniał doskonałą izolację niezależnie od panujących w danym czasie warunków atmosferycznych.

Nie ma wątpliwości, że wybór wysokiej jakości surowców jest ważny. Obecnie jedną z najlepszych opcji jest zastosowanie pianki poliuretanowej.

Pianka poliuretanowa – co to jest?

Ocieplenie poddasza pianką
Ocieplenie poddasza pianką

Zadaniem budowy domu jest ochrona jego mieszkańców przed zimnem. Same materiały budowlane mogą nie wystarczyć, a do ocieplenia budynku mogą być potrzebne surowce. Warto pamiętać, że odpowiednia izolacja domu nie tylko podniesie komfort Twojego życia, ale również pozwoli Ci zaoszczędzić sporo pieniędzy. Szacuje się, że prawidłowo wykonana izolacja może zaoszczędzić do 50% kosztów ogrzewania budynku. Tak właśnie robi pianka poliuretanowa, ma doskonałe parametry i bez problemu zachowuje lepszą trwałość niż inne rozwiązania. Co ważne, możemy go wykorzystać do ocieplenia każdego budynku – nie tylko nowego, ale i tych budowanych kilka lat temu. W przypadku domów poddawanych modernizacji poprawa jakości izolacji w celu odizolowania domu od wnętrza jest często jedyną realną i najskuteczniejszą metodą. W przypadku pianki PUR najczęstszą metodą aplikacji jest opcja bezpośredniego natrysku. Należy jednak zaznaczyć, że taką pracę należy powierzyć profesjonalistom posiadającym odpowiedni sprzęt i doświadczenie.

Jak powstaje pianka poliuretanowa?

Aby definitywnie odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób uzyskuje się piankę poliuretanową do ociepleń budynków, należy wspomnieć, że jest to składnik dwuskładnikowy. Pierwszymi składnikami są: wyższe alkohole, katalizatory, surfaktanty oraz gazy odpowiedzialne za zamykanie porów i pienienie, drugim składnikiem jest mieszanina izocyjanianów.

Pianka poliuretanowa – typy

Pianka poliuretanowa o otwartych komórkach

Swoją formą przypomina nieco strukturę gąbki. Pianka jest bardzo lekka, posiada dobrą izolację termiczną i oddychalność. Może być stosowany tam, gdzie zwykle układane są różne rodzaje wełny (celuloza, drewno i minerały). Pianka poliuretanowa otwartokomórkowa zachowuje dużą elastyczność, dzięki czemu możemy bez problemu stosować ją do elementów konstrukcyjnych (takich jak drewno), które z czasem mogą zmieniać swój kształt. Świetnie nadaje się do ocieplania poddaszy pianką poliuretanową (do szkieletów wewnętrznych i ścian). Wręcz przeciwnie, nie powinniśmy używać go w środowisku o zbyt dużej wilgotności.

Pianka poliuretanowa o zamkniętych komórkach

Składa się z zamkniętych małych pęcherzyków powietrza. Jego właściwości są zbliżone do styropianu XPS, dzięki czemu może być stosowany tam, gdzie normalnie stosowany jest styropian. Pianka zamkniętokomórkowa jest bardzo lekka, zapewnia doskonałą izolację, a także jest wodoodporna (dlatego jest często wykorzystywana do ochrony przed wilgocią).

Jego nasiąkliwość wynosi około 1%. Którą piankę zastosować w przypadku ocieplenia poddasza należy ściśle negocjować z wykonawcą (a zazwyczaj również z firmą zajmującą się produkcją pianki). Ważne jest, aby skontaktować się z ekspertem, szczególnie w przypadku pianki poliuretanowej zamkniętokomórkowej, ponieważ w tym przypadku (oprócz wymagań izolacyjności termicznej) należy również zwrócić uwagę na wytrzymałość mechaniczną – należy dobrać odpowiednią gęstość produktu.

Więc to będą bąbelki:

  • Dwukomponentowe – to najczęściej stosowane do ocieplania domów jednorodzinnych. Bardzo szybko twardnieją i nie zależą od wilgotności powietrza, są też bardzo elastyczne, gęste i bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, możemy je stosować w temperaturach poniżej 0 stopni Celsjusza,
  • Niskie ciśnienie – jak sama nazwa wskazuje rozszerzają się znacznie mniej, 30-60% (w porównaniu do 70-120% dla zwykłej pianki), są stosowane tam, gdzie elementy nie mogą się nadmiernie rozprężać, między nałożeniem pianki, pomagają Precyzyjnie uszczelniać i eksponować doskonałe właściwości dźwiękochłonne,
  • Zimowe – różnią się od najpopularniejszych pianek tym, że mogą być stosowane w temperaturach poniżej -10 stopni Celsjusza,
  • Standard – Stosowane są w temperaturze minimum 5 stopni Celsjusza i twardnieją pod wpływem powietrza i wilgoci w podłożu: pełne utwardzenie większości popularnych pianek PUR zajmuje około 4 godzin.