Ochrona w firmie – w jaki sposób ją zapewnić?

Ochrona w firmie - w jaki sposób ją zapewnić?

Dziś niemal każda firma decyduje się na zatrudnienie ochroniarza bądź współpracę z agencją ochrony. Wynika to z konieczności ochrony mienia i dokumentacji, a także wzmożonych kradzieży, jakie mają miejsce w ostatnim czasie. W jaki sposób zapewnić swojej firmie bezpieczeństwo i ile to kosztuje?

Agencja ochrony

Współpraca z agencją ochrony to najdroższy, ale też najpewniejszy sposób na ochronę firmy. Przede wszystkim stawiamy tutaj na profesjonalistów, a nie jedynie osoby, które chcą sobie dorobić w ochronie. Agencje ochrony zwykle proponują swoim klientom dwa rodzaje usług: pierwsza polega na oddelegowaniu pracownika do siedziby firmy, gdzie pełni on funkcje ochronne, jednak wtedy ochroniarz jest raczej portierem – nie ma on prawa na przykład do posiadania broni. Drugą opcją jest współpraca z profesjonalnymi ochroniarzami, którzy posiadają odpowiednie licencje i zezwolenia. Ta oferta jest droższa, jednak daje większą pewność ochrony. Jak dokładnie wygląda zatrudnienie ochroniarza przez agencję ochrony? Firma podpisuje umowę z agencją ochrony (wybierając dogodną opcję), a następnie w siedzibie pojawia się osoba mająca pełnić funkcje ochronne. W zależności od zapisów umowy ochroniarz pracuje w określonych godzinach bądź też przez całą dobę (oczywiście pracownicy zmieniają się w tym czasie). Współpraca z agencją ochrony ma niewątpliwie wiele zalet. Pierwszą z nich jest fakt, że to podmiot zewnętrzny odpowiada na ochronę mienia, dokumentów, a także mienia obcego, nam powierzonego. Jest to więc przeniesienie ryzyka kradzieży na inny podmiot. Kolejną zaletą jest to, że firma musi zapewnić nam ochronę niezależnie od tego, czy pracownicy chorują czy też agencja ochrony ma problem z ich pozyskaniem na rynku pracy. Nasza firma nie pozostanie więc bez ochrony, a jeśli tak się stanie, agencja ochrony zapłaci nam odszkodowanie. Agencji ochrony działa na rynku sporo, dlatego też mamy duży ofert w różnorodnych cenach. 

Ochroniarz na etacie

Innym sposobem na zapewnienie firmie należytej ochrony jest zatrudnienie ochroniarza na etat. Na tego rodzaju krok decydują się niektóre firmy – głównie te, które w przeszłości borykały się z problemami z agencjami ochrony. Zatrudnienie ochroniarze wymaga przede wszystkim określenia naszych wymogów wobec niego – pozostaje więc pytanie, czy zależy nam na portierze, czy na profesjonalnym ochroniarzu. Zatrudnienie tego drugiego wiąże się z niemałymi kosztami, jednak daje pewność należytego zabezpieczenia mienia i dokumentacji firmy. Znalezienie dobrego ochroniarza na rynku pracy nie jest rzeczą łatwą. Ci, którzy posiadają odpowiednie uprawnienia, zazwyczaj pracują dla profesjonalnych agencji ochrony. Zapewniają im one niezbędny do pracy sprzęt i bardzo dobre wynagrodzenie. Zwykłej firmie może być więc ciężko znaleźć wykwalifikowanego pracownika ochrony. Jeżeli jednak uda nam się takiego pozyskać, będzie trzeba zapłacić mu wysokie wynagrodzenie, co często odstrasza pracodawców. W ramach oszczędności możemy jednak zdecydować się na niewykwalifikowanego pracownika, czyli raczej portiera niż ochroniarza. Pełni pn jednak rolę odstraszacza złodziei, a w razie potrzeby może on szybko zaalarmować odpowiednie służby. Dla firm poszukujących oszczędności nie jest to więc najgorsze rozwiązanie, choć z pewnością nie daje takiego poczucia bezpieczeństwa, jak zatrudnienie profesjonalisty czy współpraca z agencją ochrony.

 

Monitoring

Najmniej bezpieczną formą ochrony firmy jest jej monitoring. Niektórzy przedsiębiorcy decydują się na takie rozwiązanie szczególnie w porze nocnej, gdy opłacenie usług agencji ochrony lub pracownika znacznie wzrasta. Monitoring pełni jednak swoją rolę tylko wtedy, gdy jest kompatybilny z biurem ochrony, które w razie wypadku jest alarmowane o niebezpieczeństwie. W tym celu konieczne jest również zamontowanie alarmu. Monitoring służy przede wszystkim jako dowód w sprawie o włamanie czy też kradzież. Jego koszt stosunkowo niski, choć w dużej mierze zależy on od tego, czy zdecydujemy się także na dodatkowe usługi agencji ochrony, takie jak przyjazd na miejsce w przypadku, gdy uruchomi się alarm. Większość firm odchodzi od monitoringu jako jedynej formy ochrony mienia i dokumentacji. O wiele bardziej popularne i bezpieczne jest połączenie monitoringu z pracą stróża, który obserwuje to, co dzieje się dookoła budynku i może w porę zareagować w razie niebezpieczeństwa włamania czy kradzieży. Wynagrodzenie stróża nocnego nie jest tak wysokie, jak profesjonalnego ochroniarza. Pamiętajmy jednak, że nie ma on praktycznie żadnych uprawnień ochronnych, a już sama tabliczka z nazwą firmy ochraniającej bywa odstraszaczem dla złodziei. Tutaj jednak decydują często pieniądze i poszukiwanie oszczędności. Warto jest mieć na uwadze, że kradzież może nas kosztować o wiele więcej, niż profesjonalna ochrona. W firmach, które przechowują duże zasoby gotówki, drogocenny sprzęt czy poufną dokumentację nie warto oszczędzać na ochronie, gdyż profesjonalnie dobrana może ustrzec nas przed bardzo niekorzystnymi konsekwencjami włamań.