Pamięć RAM – co warto wiedzieć? Sprzedaż pamięci RAM.

Każdy komputer w każdej sekundzie przetwarza ogromne ilości danych. Nie ma na to żadnego wpływu to, czy przeglądane są strony internetowe, oglądane są filmy, słuchana jest muzyka czy też edytowane jest zdjęcie w programie graficznym. Warto jednak wiedzieć, że można dokonać podziału tych danych na dwie kategorie.

Pierwsza z nich zawiera dane potrzebne na stałe komputerowi, takie jak wszelkie pliki instalacyjne oprogramowania, dokumenty np. zdjęcia, pliki tekstowe, arkusze kalkulacyjne, pliki muzyczne i inne. Do drugiej z nich zaliczamy dane potrzebne tymczasowo, na okres, w jakim są przetwarzane. Na przykład, kiedy na YouTube jest włączony film, komputer tymczasowo go zapisuje, tak aby było możliwe płynne jego oglądanie. Jeśli natomiast przeglądarka zostanie zamknięta, informacja ta jest nadpisywana innymi, szczególnie związanymi z obecnie wykorzystywanymi programami. Ten tymczasowy zapis danych jest określany mianem RAM. Co jeszcze warto wiedzieć o pamięci RAM? Za co ona tak naprawdę odpowiada? Tego dowiecie się Państwo z poniższego artykułu – zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury!

 

 

Czym jest pamięć RAM?

Nazwa „RAM” jest skrótem od języka angielskiego określenia, mianowicie od Random Access Memory, co w tłumaczeniu na język polski brzmi „pamięć o dostępie swobodnym”. Określana jest ona także jako pamięć operacyjna, czyli swoisty bufor dla danych. Należy pamiętać o tym, że moduł RAM jest obecny nie tylko w laptopie czy komputerze PC. Jest on także konieczny na przykład do pracy drukarek oraz sprzętu mobilnego.

 

 

Najważniejsze parametry pamięci RAM

Pamięć RAM jest najczęściej określana w odniesieniu do jej ilości. Jednakże nie jest to jedyna rzecz, na którą powinno się zwracać uwagę, przeglądając parametry tego modułu. Bowiem tak jak i w przypadku dysków HDD oraz SDD, sporą różnicę robi typ konstrukcji RAM.

Na jakie inne kwestie oprócz pojemności warto zwrócić uwagę?

  • Typ pamięci – oznacza on technologię wykonania modułu RAM. Obecnie najczęściej jest wybierana technologia między DDR3 a DDR4. Natomiast starsze, obecnie rzadziej stosowane technologie, to DDR i DDR2. Te pierwsze charakteryzują się najwyższym standardem na rynku, zaś te drugie są tańsze ale również oferują dobrą szybkość pracy.
  • Opóźnienie – inaczej nazywane timingiem. Im jest ono mniejsze, tym wydajność pamięci jest większa. W specyfikacji najczęściej ma miejsce parametr CL latency. Określa on, ile czasu mija od przesłania żądania do RAM-u do chwili odczytu danych.
  • Częstotliwość pracy – przekłada się ona na szybkość jej działania. Standardowa praca biurowa wymaga nie więcej niż RAM o prędkości na poziomie 1600 – 1866 MHz. Natomiast do grania lub programowania potrzebny jest RAM o częstotliwości nie mniejszej niż 2133 MHz, a najlepiej większej od 2400 MHz.

Oprócz tego warto wiedzieć o tym, że ilość pamięci RAM https://www.esus-it.pl/pol_m_Pamiec-RAM_PAMIECI-RAM-DO-LAPTOPA_Pamiec-ram-do-laptopa-IBM-Lenovo-7899.html w komputerze można powiększać  – razem ze zmieniającymi się wymaganiami aplikacji oraz gier, z których się korzysta. Jest to powodem, dla którego sprzęt poleasingowy przed sprzedażą jest zaopatrywany w dodatkowy moduł RAM-u. Ta modyfikacja, wbrew pozorom, bardzo dużo daje. Warto zatem, szukając nowego komputera, patrzeć na ten parametr. Jeżeli natomiast chodzi o pamięci RAM sprzedaż, to można tego dokonać w internecie. Wiele osób często szuka okazji, aby taniej dostać pamięć RAM, także jeżeli planujesz jej sprzedaż, to z pewnością dokonasz transakcji.

 

 

Pamięć RAM – za co odpowiada?

Pamięć RAM odpowiada za sprawność działania komputera. Przechowuje ona tymczasowo informacje, aby umożliwić natychmiastowy dostęp do nich. Jeżeli pojemność pamięci RAM jest odpowiednia, to nie występują problemy z:

  • utrudnioną pracą aplikacji znacznie bardziej zaawansowanych, takich jak aplikacje graficzne czy programistyczne,
  • sprawnym przełączaniem pomiędzy różnymi programami albo poszczególnymi zakładkami przeglądarki,
  • działaniem zaawansowanych gier (lecz prócz tego potrzebna jest zazwyczaj bardzo dobra karta graficzna).

 

Programowanie a ilość RAM-u

Programowanie jest zadaniem wymagającym sporej pojemności pamięci operacyjnej. Zaawansowane programy do tworzenia kodu odpowiadają za naprawdę spore ilości obliczeń, zatem za mała ilość RAM-u może spowodować utratę sprawnego działania, a także pojawienie się różnego rodzaju błędów. Zatem rozmyślając nad ilością RAM-u, jaka może być potrzebna do renderowania, warto zdecydować się na standard, czyli 16 GB. Jest to ilość będące standardem w świecie programistów.

 

 

Gry a ilość RAM-u

W obecnych czasach wciąż rośnie zapotrzebowanie elektroniki na pamięć RAM. Warto wiedzieć o tym, że system Windows 3.1 w 1992 roku do sprawnego działania potrzebował tylko 4 MB RAM-u, natomiast Windows XP – 128 MB. Natomiast aktualnie najczęściej systemy do płynnej pracy potrzebują minimum 4 GB pamięci RAM, jednakże im jest jej więcej, tym lepsze i szybsze jest działanie.

Ilość potrzebnej ilości RAM-u do gier zależy od jej typu. Przykładowo, starsze gry dobrze chodzą na 4 GB RAM-u. Natomiast najnowsze gry, dopiero co wydane, będą z pewnością potrzebowały nie mniej niż 8 GB aby pozwolić graczowi na komfortową rozrywkę.