Esperal w Poznaniu

Esperal w Poznaniu

Esperal w Poznaniu, nazywany potocznie wszywką alkoholową, jest nierzadko używany w czasie leczenia alkoholizmu. Niemniej jednak, powszechnie uważa się go za niezbyt etyczny, dlatego wybierane są inne sposoby terapii. Czym jest esperal i w jaki sposób działa? Jakie mogą być po nim powikłania?

Esperal – czym jest?

Esperal jest środkiem, który używany jest podczas leczenia uzależnienia od napojów alkoholowych. Występuje on zwykle pod postacią implantu wszczepianego pod powierzchnię skóry. Z tego względu, potocznie nazywa się go alkoholową wszywką.

Substancja czynna to disulfiram, którego działanie opiera się na zablokowaniu metabolizowania etylowego alkoholu w wątrobie, co doprowadza do występowania niezbyt przyjemnych skutków. Wszycie esperalu w Poznaniu https://odoklinika.pl/esperal-poznan-wszywki/ uznaje się za nieskuteczną i mało etyczną metodę, gdyż tak naprawdę nie leczy ona alkoholizmu, a tylko powoduje swego rodzaju uczulenie na napoje wyskokowe, które ma za zadanie odstraszać osoby uzależnione od ich spożycia. Z tego względu wszywka jest nierzadko wypierana przez pozostałe metody terapeutyczne. W paru krajach, została ona zupełnie wycofana z użycia. W Polsce od roku 2008, disulfiram został ponownie wprowadzony, również pod postacią tabletek podawanych doustnie.

Esperal – metoda podania oraz dawkowanie

Esperal może być przyjmowany na dwa sposoby: dzięki użyciu tak zwanej wszywki albo poprzez podanie doustne. W wypadku zaimplantowania tabletki wszczepiane są pod skórę. Rozmieszcza się gwiaździście 8-10 tabletek. Następny zabieg, może zostać przeprowadzony po upływie 8 miesięcy. Przeprowadzany jest przez lekarza, zaś dawkę ustala się na podstawie czynników takich, jak:

  • stopień rozwoju schorzenia,
  • stan danego pacjenta,
  • wiek.

Esperal może być także przyjmowany doustnie. Terapia może zostać rozpoczęta najwcześniej po upływie 24 godzin od spożycia alkoholu. Zwykle przyjmowana jest jedna tabletka przez 7 do 14 dni, zaś później pół tabletki przez czas wskazany przez specjalistę. Nie można, jednakże na własną rękę kontynuować brania leku dłużej, aniżeli pół roku bez kolejnej konsultacji lekarskiej.

Esperal – w jaki sposób działa?

Alkoholowa wszywka uwalnia się stopniowo do krwi i jest obojętna dla naszego organizmu. Zawarta w esperalu czynna substancja, wykazuje wpływ na metabolizowanie alkoholu w wątrobie dzięki zablokowaniu enzymu alkoholowej dehydrogenazy. Z uwagi na to po spożyciu alkoholu przez kogoś, kto posiada wszywkę alkoholową nagromadzeniu ulega octowy aldehyd powodujący niezbyt przyjemne efekty. Możemy ich unikać wyłącznie, jeśli uda się nam powstrzymać od spożycia napojów wyskokowych. Jak długi czas może działać opisywany środek? Esperal działa 8-12 miesięcy.

Esperal – wszywanie oraz spożywanie alkoholu

Efekty spożycia alkoholu po wszyciu esperalu, są nieprzyjemne i występują już po paru minutach od chwili wypicia napoju wyskokowego. Symptomy przypominają alkoholowe zatrucie i spowodowane są kumulowaniem się octowego aldehydu we krwi. Zaliczamy do nich:

  • posmak metalu w ustach,
  • zaczerwienienie w obrębie twarzy,
  • skok ciśnienia krwi, 
  • lęk oraz uczucie niepokoju,
  • duszności,
  • wymioty oraz nudności,
  • przyspieszona akcja serca,
  • nadmierne pocenie się,
  • zawroty i bóle głowy.

Esperal w PoznaniuCzas trwania takich dolegliwości, to najczęściej 4-10 godzin. Mogą pojawić się również drgawki, reakcje psychotyczne, zawał serca, zaburzenia neurologiczne, niewydolność krążeniowo-oddechowa, zapalenie wątroby. Esperal doprowadza również do pogłębiania się istniejących przewlekłych schorzeń.

Powikłania po wszywce alkoholowej, jak i zagrożenie dla zdrowia oraz życia, jakie niesie ze sobą, są najważniejszą przyczyną kontrowersji dotyczących tejże metody. Inne ważne efekty uboczne esperalu, to błędne przekonanie uzależnionej osoby o tym, iż wszywka będzie w stanie powstrzymać rozwijanie się alkoholizmu i całkowicie ją z niego wyleczy, jak i spadek motywacji do podjęcia innego rodzaju terapeutycznych działań. Z tego względu nie wykorzystuje ona psychoterapii, grupowych zajęć oraz spotkań w obrębie grupy anonimowych alkoholików. Nie wprowadza również ważnych zmian we własnym otoczeniu.

Przeciwwskazania do zastosowania Esperalu

Wszywki alkoholowej nie można wykonać u każdego. Przeciwwskazaniem do zastosowania esperalu, mogą być:

  • zaburzenia psychiczne,
  • schorzenia związane z układem krążenia,
  • spożycie napojów wyskokowych w przeciągu doby przed zaplanowanym zabiegiem,
  • nadwrażliwość na substancję czynną.

Gdzie jest wszywany esperal?

Wszycie esperalu wykonywane jest przez lekarza chirurga. Miejsce na ciele to zwykle pośladki, ale mogą to być także okolice łopatki lub plecy. Lekarz wykonuje płytkie nacięcie i umieszcza tabletkę pod powierzchnią skóry. Zabieg ten trwa do 30 minut i przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym. Trzeba właściwie zadbać o ranę, żeby nie pojawiło się jej zakażenie. Zaszyte pod powierzchnią skóry tabletki są obcym ciałem, dlatego esperal może zostać odrzucony przez organizm. Symptomem będzie obrzęk dookoła wszywki, jak i wyciek z rany surowiczego płynu, jak również zakażenie.

Odoklinika esperal Poznań
Lęborska 47
60-431 Poznań
515008059
www.odoklinika.pl