Dlaczego warto inwestować w tkaniny bawełniane?

sklep z tkaninami

Na różnorodnych forach internetowych bardzo często można się spotkać z popularną opinią mówiącą o tym, że najlepsze ubrania zazwyczaj są wykonane z naturalnych materiałów. Dlaczego tak ważne jest przyglądanie się składowi produktów i upewnianie się, czy dana rzecz została wykonana na przykład z tkaniny bawełnianej, lnianej lub mieszanki lnu z wiskozą?

Higroskopijność naturalnych tkanin

Jedną z najważniejszych cech ubrań wykonanych z materiałów naturalnego pochodzenia jest ich higroskopijność. Lniane materiały lub tkaniny bawełniane świetnie pochłaniają wodę. Dzięki temu osoba nosząca odzież wykonaną z włókien naturalnego pochodzenia ma pewność, że nie będzie się nadmiernie pocić. Jest to szczególnie ważne podczas upałów, kiedy to – chcąc nie chcąc – ciało próbuje się schłodzić, odprowadzając nadmiar wody i regulując w ten sposób swoją temperaturę. Nawet jeżeli spocisz się, na ubraniach wykonanych z tkaniny bawełnianej nie będzie to nadmiernie widoczne. Wybieraj więc koszule, bluzki czy sukienki wykonane z tego materiału. Możesz także szukać odzieży uszytej z lnu lub z mieszanki lnu z wiskozą.

Stały dopływ powietrza do skóry

Materiały naturalnego pochodzenia rewelacyjnie sprawdzają się jako odzież wakacyjna. Często mówi się o tym, że tkanina bawełniana ,,oddycha”. Oznacza to, że materiał tego typu doskonale przepuszcza powietrze, dzięki czemu można uniknąć efektu przegrzania. W odzieży wykonanej z poliestru bardzo łatwo się spocić. Ponadto, osoba nosząca takie ubranie ma wrażenie, że zaraz się udusi – duszności często są spowodowane brakiem dostępu powietrza do skóry. Kupując odzież wykonaną z materiałów naturalnego pochodzenia, czyli na przykład tkaniny bawełnianej, można uniknąć takiego niepożądanego efektu. Jeżeli zdecydujesz się na zakup sukienki, koszuli czy T-shirtu z bawełny, z pewnością poczujesz się dużo lepiej.

Czym właściwie jest tkanina bawełniana?

Osoby interesujące się modą z pewnością wiedzą o tym, że materiały można podzielić na dwie kategorie: dzianiny i tkaniny. Przynależność danego materiału do którejś z tych kategorii jest wyznaczana przez odpowiedni rodzaj splotu. W dzianinach włókna zazwyczaj biegną równolegle, natomiast w tkaninach bawełnianych poszczególne nici są układane krzyżowo, prostopadle. Tkaniny idealnie nadają się jako surowiec do uszycia nieco bardziej formalnej odzieży. Niektóre sytuacje wymagają odpowiedniego dress code’u – przykładowo, trudno by było nazwać się elegancką osobą, jeżeli na ważną uroczystość wybiera się dzianinową sukienkę. Warto mieć w swojej szafie kilka spódnic i spodni z tkaniny bawełnianej. Materiał ten jest niezwykle uniwersalny. W zależności od dodatków, sukienka wykonana z takiej tkaniny może wyglądać zwyczajnie lub bardzo formalnie. Tę samą rzecz można założyć zarówno na codzienne spacery, jak i na wielkie wyjście – wystarczy zainwestować w elegancką biżuterię i buty na wysokim obcasie.

Tkaniny bawełniane są dużo bardziej ekologiczne niż materiały wykonane z poliestru

Na szczęście coraz więcej się mówi o ekologii. Zmiany klimatyczne są bardzo poważnym problemem, który należy brać pod uwagę w swoich codziennych wyborach konsumenckich. Kupując różnorodne ubrania, warto zastanowić się nad tym, czy Twój wybór nie przyczynia się do degradacji środowiska naturalnego. Zwróć uwagę na to, że materiały naturalnego pochodzenia są biodegradowalne. Oznacza to, że tkanina bawełniana lub lniana bardzo szybko rozłoży się, nie stanowiąc przy tym zagrożenia dla środowiska. Ubrania wykonane z poliestru nie rozkładają się zbyt szybko. Pozostawione na wysypisku śmieci, leżą na nim przez długie lata. Zanim czas sprawi, że tkanina poliestrowa rozłoży się, do środowiska naturalnego może zostać uwolnionych wiele szkodliwych substancji. Co ciekawe, naukowcy odkryli, że pranie ubrań wykonanych ze sztucznych materiałów jest niesamowicie szkodliwe. Woda dostająca się do rur trafia do oczyszczalni ścieków wraz z mikrocząstkami poliestru. Jeśli będziesz nosić ubrania wykonane ze sztucznych włókien, będziesz przyczyniać się do tego, że z czasem w wodzie znajdującej się w rzekach czy jeziorach, będzie znajdować się coraz więcej mikrocząstek poliestru, czyli plastiku. Wybieraj naturalne materiały, takie jak tkaniny bawełniane, lniane czy mieszanki lnu z wiskozą. Nie tylko poczujesz się lepiej, ale także przyczynisz się do ochrony środowiska.

Aspekt ekonomiczny – dlaczego warto inwestować w tkaniny bawełniane?

Co ciekawe, tkaniny bawełniane są materiałami bardzo atrakcyjnymi pod względem ekonomicznym. Świetnie wytrzymują próbę czasu, w przeciwieństwie do poliestru, który uszkadza się bardzo szybko. Inwestując w materiały naturalnego pochodzenia, masz pewność, że kupujesz ubrania na lata. Kup sukienkę, spodnie czy bluzkę z tkaniny bawełnianej, a z pewnością będziesz mogła cieszyć się nią bardzo długo. Kto wie, może nawet przekażesz swoją odzież własnej córce? Żyj ekologicznie i oszczędnie, inwestując w materiały naturalnego pochodzenia!